Google vylepšuje analýzu vyhledávacích trendů

neděle, 3. prosince 2017, 09:05 Internet & Mobil MediaGuru

Nyní lze snadno získat přehled také o tom, co lidé hledají na YouTube či v nákupní sekci Googlu.

Jedním z důležitých pomocníků všech tvůrců a analytiků webového obsahu je metrika Google Trends, která se však po posledním updatu stane ještě cennější. Kdo zkoumá konkrétní trend, může jej nyní analyzovat a porovnávat také podle relativní četnosti vyhledávání na YouTube, zpravodajském agregátu od Google, v obrázcích a v sekci Nakupování, kterou Google agreguje nabídky internetových obchodů. Přibylo i propracovanější srovnání s podobnými dotazy a obsahem.

„Řekněme, že se zajímáte o poslední album Taylor Swiftové. Nyní tak máte možnost zkoumat data jinými způsoby, například podle toho, jaká související videa lidé na YouTube vyhledávají,“ vysvětluje firma na svém blogu.

Nové funkce se uživatelům nabídnou po rozkliknutí záložky Vyhledávání na webu. Novinku tak neuvítají jen fanoušci Taylor Swiftové, server Social Media Today.com podotýká, že má značný přínos z marketingového a komerčního hlediska. Umožňuje například přehledně porovnat, o jakou značku tenisek je v konkrétním období v konkrétní zemi větší zájem. Právě možnost data sledovat důkladněji, navíc rozklíčována podle jednotlivých podmnožin Googlu (nákupy, video, obrázky, zprávy), dodává analytikům potřebný kontext, uvádí Social Media Today. A v případě zmíněné zpěvačky lze například snadno odvodit, zda momentální zájem o klíčová slova s jejím příjmením pramení hlavně kvůli klipům na YouTube, nebo z vyhledávače a zájmu o bulvární podrobnosti z jejího života.

Je ovšem třeba si uvědomit, že všechna tato data skýtají výhodu i nevýhodu zároveň – jedná se o relativní údaje. Google nenabízí absolutní čísla počtu vyhledávání toho kterého výrazu, ale „pouze“ procentuální změnu četnosti jeho zadávání. Předností však je, v kolika kontextech zvládne data nabídnout. Social Media Today hodnotí funkci Google Trendy jako užitečný analytický nástroj, který je však často používán špatně. Klíčem k jeho zvládnutí je právě správný náhled na to, s čím je která fráze srovnávána a spárována. Tím spíše, když portál Google.com už dávno nefunguje „jen“ jako unifikovaný vyhledávač odkazů, ale nabízí hned několik typů vyhledávání, nehledě na mnohdy personalizované či odlišné výsledky u konkrétních uživatelů v různých zemích. Rozmanitost „googlování“ se navíc v těchto dnech ještě zvyšuje.

Alphabet, provozovatel Googlu oznámil, že přidává novou kategorii Finance. Po rozkliknutí této záložky uživatel ihned automaticky uvidí finanční výsledky a hodnoty akcií společností, o nichž se dříve pokoušel dohledat další informace. V tomto případě tak googlování už vlastně ani není třeba. Zda se nakonec i finanční data stanou součástí srovnávací funkce Google Trendy ovšem zatím není známo.

-jav-