Ceny české filmové kritiky vyhrál film Špína

pondělí, 29. ledna 2018, 08:15 Aktuality, TV MediaGuru

Režisérka filmu Tereza Nvotová byla vyhlášena objevem roku 2017.

Štáb filmu Špína, foto: Sdružení české filmové kritiky

Štáb filmu Špína, foto: Sdružení české filmové kritiky

V pražském divadle Archa se v sobotu večer předávaly Ceny české filmové kritiky. Nejlepším filmem uplynulého roku se stalo česko-slovenské drama Špína, jeho režisérka Tereza Nvotová byla vyhlášena i jako objev roku. Dvě sošky si odnesli tvůrci tragikomedie Bába z ledu, za scénář Bohdan Sláma a za herecký výkon v titulní roli Zuzana Kronerová. Cena za režii připadla Václavu Kadrnkovi za filmovou poému Křižáček.  

Drama Špína proměnilo dvě nominace z celkových šesti. Film vypráví o mladé Leně, jejíž dospívání zásadně poznamená znásilnění. Pocit viny a obavy, že jí nikdo neuvěří, dívku doženou až k pokusu o sebevraždu. 

Cena za režii patří Václavu Kadrnkovi za Křižáčka, spirituální film o otci hledajícím syna natočený volně podle poémy Jaroslava Vrchlického. Nejlepší herecké výkony v minulém roce podali Karen Roden v roli diplomata Jana Masaryka v biografickém dramatu Masaryk a Zuzana Kronerová, která se představila jako začínající otužilkyně v Bábě z ledu. Tu napsal a natočil Bohdan Sláma, oceněný za scénář.

Dokument o nejhůře placených profesích v Česku Hranice práce Apoleny Rychlíkové z cyklu Český žurnál zvítězil v kategorii Mimo kino. Nejlepším dokumentem z distribuce byl vyhlášen Richard Müller: Nepoznaný od slovenského tvůrce Mira Rema. V kategorii Audiovizuální počin kritici vyzdvihli výtvarnou koncepci životopisného snímku o ruské básnířce Anně Barkovové 8 hlav šílenství.

O cenách rozhodlo 49 novinářů ze Sdružení české filmové kritiky. Hlasování filmových kritiků je veřejné a výsledky hlasování jsou dostupné online na www.filmovakritika.cz

Kompletní přehled Cen české filmové kritiky 2017

Nejlepší film

Špína - Peter Badač, Miloš Lochman, Karel Chvojka

Nejlepší dokument

Richard Müller: Nepoznaný - Miro Remo

Nejlepší režie

Křižáček - Václav Kadrnka

Nejlepší scénář

Bába z ledu - Bohdan Sláma

Nejlepší herečka

Bába z ledu - Zuzana Kronerová

Nejlepší herec

Masaryk - Karel Roden

Audiovizuální počin

8 hlav šílenství - výtvarná koncepce (Anna Krtičková, Marta Nováková)

Mimo kino

Hranice práce - Apolena Rychlíková, Saša Uhlová

Cena innogy pro objev roku

Tereza Nvotová - Špína

-mav-