Mediální investice v roce 2017 rostly, nejvíce v televizi

středa, 17. ledna 2018, 11:55 Reklama MediaGuru

Podle monitorovaných investic vynaložených na reklamu v médiích se aktivita zadavatelů loni zvýšila.

Zdroj: Photospin

Zdroj: Photospin

Polovina všech reklamních investic byla i v loňském roce směřována do televizní reklamy, vyplývá z dat monitoringu reklamních investic Ad Intel společnosti Nielsen Admosphere za rok 2017. Stala se zároveň mediatypem, který v loňském roce zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst (+13 %). V číslech to představuje hrubý nárůst na úrovni necelých šesti miliard korun.

V loňském roce si ale polepšily všechny mediatypy. „U všech námi monitorovaných mediatypů evidujeme meziroční navýšení alokace hrubých mediálních investic. Souhrnná ceníková hodnota využitého reklamního prostoru loni přesáhla hranici 100 miliard korun," komentuje loňský vývoj Tomáš Hynčica, Business & Research Director společnosti Nielsen Admosphere.

Srovnání poskytnuté společností Nielsen Admosphere neobsahuje informace za internetovou reklamu. Kompletní čísla za internetovou reklamu v roce 2017 má Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) zveřejnit v únoru 2018. Součástí tohoto přehled je pohled na vývoj všech forem internetové reklamy. „Na základě našich dat předpokládáme, že druhé místo žebříčku obhájí segment internetové reklamy," dodává Hynčica.

AdIntel sleduje pouze objem internetové display reklamy a video reklamy. Ta v loňském roce představovala v hrubých číslech více než 7 mld. Kč, což bylo v meziročním srovnání o 7 % více než v roce 2016.

Ze zadavatelů využila v loňském roce reklamu v nejvyšší ceníkové hodnotě Alza.cz, její cena činila 1,4 miliard korun, což zároveň představuje 16% nárůst oproti roku 2016. Společnost Ferrero Česká umístila loni reklamu za 1,3 miliard korun (+66 %). Reklamní prostor v hodnotě 1,2 miliard korun pak využil zadavatel Procter & Gamble, pro nějž to znamenalo naopak meziroční pokles o 9 %.

Připomínáme, že mediální investice neodpovídají skutečným objemům vynaloženým na reklamu v médiích.

-mav-