MF se připravuje na arbitráž kvůli billboardům

pátek, 19. ledna 2018, 15:10 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Ministerstvo financí vybralo právníky pro případnou arbitráž kvůli billboardům u dálnic.

Foto: MediaGuru.cz

Foto: MediaGuru.cz

Ministerstvo financí vybralo advokátní kanceláří Weil, Gotshal & Manges pro zastupování ČR v případné mezinárodní arbitráži s Georgem Nussbaumem. Vyplývá to z materiálu, který dostane ve středu vláda pro informaci. Nussbaum, který je majitelem provozovatele billboardů, americké společnosti A.C.E. Media, dosud arbitrážní spor s ČR nezahájil. Po ČR požaduje podle MF 400 milionů korun jako odškodnění kvůli zákonu o provozu na pozemních komunikacích, který nařizuje odstranění většiny poutačů od silnic.

„Arbitrážní řízení ještě nebyla v těchto případech zahájena, avšak s ohledem na velkou výši údajně způsobené škody a dosavadní postup pana Nussbauma v jednáních o smírném řešení sporu lze očekávat, že řízení budou v nejbližší době zahájena," uvádí v materiálu MF. Nussbaum oznámil již v roce 2013, že bude požadovat náhradu škody.

Podle mluvčího úřadu Michala Žurovce obdrželo MF předžalobní výzvu a poslední komunikace mezi stranami se uskutečnila v listopadu 2017. „Ministerstvo financí žalobu doposud neobdrželo," uvedl Žurovec. Dodal, že podle úřadu mezinárodní dohoda porušena nebyla.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic 1. třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu.

Po třech měsících od zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic byl odstraněn jen zlomek nepovolených reklamních poutačů. Ministerstvo dopravy na začátku listopadu uvedlo, že vydalo pět desítek výzev k jejich odstranění.

-čtk-