ČRo končí s Kotrbou kvůli incidentu na sjezdu ČSSD

pondělí, 19. února 2018, 18:00 Aktuality, Rádio MediaGuru

Konflikt s bezdomovci na sjezdu ČSSD vyhodnotil Český rozhlas jako selhání Štěpána Kotrby.

Štěpán Kotrba, foto: FB Š. Kotrby

Štěpán Kotrba, foto: FB Š. Kotrby

Hradecká policie začala prověřovat incident z nedělního sjezdu ČSSD v Hradci Králové, při němž jeden z účastníků akreditovaný jako novinář před kulturním domem Střelnice nastříkal pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům. Policie se o události dozvěděla z médií. "Policie ČR nyní prověřuje, co se na místě stalo," řekla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Policie případ charakterizovala jako údajný spor mezi dvěma muži.

Podle týdeníku Respekt použil proti bezdomovcům pepřový sprej v neděli odpoledne Štěpán Kotrba, který byl na sjezdu akreditován za Český rozhlas. Rozhlas s ním po incidentu spolupráci ukončil. „Český rozhlas s panem Kotrbou přerušil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu," řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Bezdomovci postávali před Střelnicí a delegáty či novináře občas poprosili o cigaretu či menší obnos. Oslovili i Kotrbu, který proti nim podle Respektu použil pepřový sprej. Své jednání později na sociální síti facebook odůvodnil tím, že byl napaden.

Kotrba ČTK napsal, že se k incidentu vyjádřil už na místě. „Mé vyjádření bylo, že jsem takto reagoval na počátek napadení tím mužem. Jsem po těžkém infarktu a opravdu nemám potřebu se někde po hradeckých ulicích rvát s podnapilým bezdomovcem, který chce peníze na alkohol a nenechá se odbýt," uvedl. Víc k tomu nehodlám cokoliv dalšího dodávat, sdělil.

Podle vyjádření Českého rozhlasu byl Kotrba externím spolupracovníkem analytického oddělení, například pro digitalizaci vysílání, a na sjezd ČSSD byl akreditován jako externí analytik.

Přivolání policie či zdravotníků postižení podle Respektu odmítli. „Zatím jsme žádné oficiální oznámení neobdrželi, a to ani od přímých účastníků či případných svědků," uvedla dnes policie.

-čtk-