Radiožurnál přehrává zprávy přes hlasového asistenta

středa, 14. března 2018, 10:10 Rádio MediaGuru

Do budoucna by mohl hlasový asistent fungovat i jako rádiový přijímač.

Foto: Český rozhlas

Foto: Český rozhlas

Český rozhlas Radiožurnál spouští přehrávání zpráv přes hlasového asistenta. Jde o první české médium, které možností hlasového asistenta využívá. Posluchači tak mohou poslouchat pravidelné zprávy prostřednictvím Alexy na chytrém reproduktoru Amazon Echo.

Posluchači, kteří již zařízení Amazon Echo vlastní, si v jeho mobilní aplikaci či na webu mohou přidat „Český rozhlas Radiožurnál – zprávy“ do svého Denního briefingu. Ty se přebírají každou hodinu přímo z vysílání.

Kromě této stanice mohou dále poslouchat domácí zpravodajství v angličtině či němčině. Denně se přebírají z vysílání Radia Praha. „Alexa zatím neumí česky, což zpomaluje její tuzemské rozšíření. I tak se ale prodávají stovky kusů měsíčně,“ uvedl šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan.

Radiožurnál plánuje do budoucna zpřístupnění zpravodajství prostřednictvím dalších hlasových asistentů dostupných v České republice, a to Google Home a Apple Homepod. Kromě přehrávání zpráv budou asistenti přehrávat také ostatní rozhlasové pořady, podcasty či on-line vysílání dalších stanic Českého rozhlasu

„Pokud se chytré reproduktory rozšíří, rádi nabídneme další obsah. V Českém rozhlase vzniká řada populárních pořadů, které bychom mohli přes Alexu zpřístupnit. Stejně tak je možné přehrávání živého vysílání rozhlasové stanice, takže Alexa by mohla fungovat jako rádiový přijímač. Láká nás také představa vytvořit interaktivní rozhlasovou hru, kdy by posluchač mohl do hry vstoupit a rozhodovat o tom, co se stane v další scéně,“ říká ředitel Nových médií Českého rozhlasu Jiří Malina.

Hlasoví asistenti či chytré reproduktory se ovládají hlasovými příkazy a fungují jako zvuková brána uživatele do internetu. Jejich základní dovedností je tzv. Flash Briefing, která umožňuje poslech nejnovějších zpráv od vybraných vysílatelů. 

-mav-