Švýcaři zrušení koncesionářských poplatků odmítli

pondělí, 5. března 2018, 07:35 Aktuality, TV MediaGuru

Švýcaři v referendu jasně odmítli zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi.

Zdroj: Photospin

Zdroj: Photospin

Proti zrušení koncesionářských poplatků hlasovalo ve švýcarském referendu 71,6 % oprávněných voličů. Informovala o tom agentura ATS. Švýcaři zároveň odsouhlasili (84,1 procent hlasů) zachování daně z přidané hodnoty a přímé federální daně, jež jsou dvěma hlavními zdroji příjmů Švýcarské konfederace. Volební účast přesáhla 54 procent, což je výše než průměr posledních let (45 procent).

Švýcarské domácnosti posílají ročně 451,10 franků (9 800 Kč) společnosti Billag, která je vybíráním koncesionářských poplatků pověřena. Proti poplatkům se postavila iniciativa „No Billag", která si vymohla konání referenda. Zastánci poplatků tvrdili, že by jejich zrušení mohlo v zemi se čtyřmi úředními jazyky výrazně omezit provoz veřejnoprávních médií a oslabit demokracii.

Veřejnoprávní mediální skupina SRG SSR, která zastřešuje několik rozhlasových a televizních stanic, je financována ze 75 procent z koncesionářských poplatků. Zaměstnává - přímo či nepřímo - asi 13 500 lidí.

Poplatek se od příštího roku sníží na 365 franků (asi 8 000 Kč). Platit by jej však měli všichni, tedy i ti, kteří vlastní televizi či rádio nemají. Úřady toto rozhodnutí hájí skutečností, že řada lidí sleduje televizi a poslouchá rozhlas prostřednictvím internetu.

Referendum o zrušení poplatků za rozhlas a televizi se v roce 2010 konalo například také na Slovensku. Ztroskotalo tehdy ale na nízké účasti, která dosáhla jen 22,8 procenta. Potřebná přitom byla nadpoloviční většina oprávněných voličů.

-čtk-