Snap zkouší napodruhé uspět se svými brýlemi

sobota, 28. dubna 2018, 08:05 Internet & Mobil MediaGuru

Speciální brýle Spectacles se prodejním hitem nestaly, provozovatel Snapchatu ale přináší verzi číslo dvě.

Foto: Snap

Foto: Snap

Sbližování offline a online světa nekončí, uživatelé Snapchatu mají k dispozici další možnost, jak inovativně pořizovat multimediální obsah. Do prodeje přicházejí Spectacles V2, druhá verze speciálních brýlí se zabudovanou videokamerou. K dispozici je za cenu 150 dolarů obyvatelům Spojených států, Kanady, Velké Británie a Francie. Lidé žijící ve třinácti dalších státech Evropské unie (kromě České republiky a dalších menších trhů) si pak budou moci Spectacles V2 pořídit třetího května.

Druhá verze Spectacles navazuje na počin, se kterým se Snap snažil prorazit před necelými dvěma lety. Jenže marně. Ačkoliv danou platformou používají téměř dvě stovky milionů uživatelů, daný přístroj si pořídila jen zanedbatelná část z nich, kolem 220 tisíc lidí. Další stovky tisíc brýlí tak zůstaly ležet ladem, což Snapu samo o sobě způsobilo ztrátu 40 milionů dolarů. Tento historický exkurz ještě podtrhuje význam tázání se po tom, jak tedy Snap své brýle vylepšil. Změna je přitom jasně patrná – ze Spectacles se má stát stylový módní doplněk, zejména volbou uměřenějších barev a méně křiklavým ohraničením čoček kamery. 

Úpravami prošlo i samotné fungování zařízení, to nyní zvládá kromě natáčení krátkých, až půlminutových videí, také pořizovat fotografie. Stačí jen zmáčknout postranní tlačítko. Jenže, jak podotýká server TechCrunch, oč Snap vylepšil svůj hardware, tím ještě vynikne relativní omezenost softwarové stránky věci. Pořízený audiovizuální materiál totiž nelze přímo spárovat s jinou aplikací, než je Snapchat, stále relativně málo rozšířená platforma. Proces přehrání pořízených záběrů do aplikace má však být jednodušší, skenování QR kódu nahradilo bluetooth rozhraní.

Lidé však běžně využívají hned několik různých sociálních sítí najednou, záběry ze Spectacles jsou však určeny jedné z nich. Konstrukce jejich druhé verze přitom dává nové možnosti pořízení skutečně ojedinělých snímků – brýle jsou totiž vodotěsné, byť ne do příliš velké hloubky. Další její znatelnou vlastností je jejich výše naznačená nenápadnost. Nejen, že více připomínají standardní stylové sluneční brýle, indikátor toho, že jejich nositel právě pořizuje video, již není tak do očí bijící. Lidé se tak mohou před kamerou chovat přirozeněji, což na druhou stranu vyvolává další otázky spojené s ochranou soukromí, respektive online etikou. Samostatný aspekt potom představuje lákavost Spectacles V2 z hlediska majitelů verze předchozí. Snap totiž uvedl, že funkci fotoaparátu získá po aktualizaci firmwaru právě i starší verze zmíněných brýlí, což může komerční aparát zařízení ještě snížit. Propojování záznamových zařízení s konkrétní sociální sítí navíc není samo o sobě novinkou, například Twitter obohatil živé přenosy vysílané přes dceřinou aplikaci Periscope o možnost streamovat záběry z videokamery GoPro již před více než dvěma roky. Spectacles ale v porovnání s ní nabízejí širší možnosti uplatnění, jakkoliv to jejich první verzi k úspěchu nedovedlo.

-rv-