Značky mohou více vytěžit instagramové Stories

pátek, 15. června 2018, 09:30 Internet & Mobil MediaGuru

Instagram dává firmám nové možnosti propagace. Zazářit ve formátu Stories mohou jednotlivé produkty.

Foto: Instagram

Foto: Instagram

Necelé dva roky po zavedení formátu dočasného multimediálního alba s názvem Stories málokomu vadí, že jej Instagram okopíroval od konkurenčního Snapchatu. Naopak si jej v nemalé míře oblíbily kromě vlivných uživatelů také samotné značky, které jej mohou využívat například k tvorbě improvizovaných katalogů. Nyní jim Facebook, provozovatel Instagramu, dává ještě více příležitostí ke zviditelnění. Do každé ze Stories půjde vložit speciální ikonku, která po rozkliknutí zobrazí dodatečně informace o potenciálně o všech produktech, které se v „příběhu“ mihnou. Nechybí tedy textový popis ani odkaz vedoucí přímo na objednávkovou stránku internetového obchodu té které značky. Uživatelé si zároveň mohou prohlédnout další snímky konkrétního zboží. Funkce je zatím k dispozici jen vybraným zadavatelům, oficiální blog Instagramu konkrétně jmenuje jen Adidas, Aritzia a Louis Vuitton. Tento seznam by se měl ale postupem času rozšířit.

Novinka de facto navazuje na stávající funkci, takzvaných nákupních tagů. Ta mnoha firmám umožňuje označit v běžném příspěvku zobrazené produkty a dodat informace, které nelze sdělit v rámci jedné estetické fotografie. Podobná funkce ovšem chyběla v již zmiňovaných Stories, což mohla řada značek pociťovat vzhledem k jejich rostoucímu významu jako nemalý problém. O marketingové váze těchto multimediálních alb kombinujících fotografie, divoké textové popisy a videa se Instagram snaží přesvědčit uživatelskými statistikami: na 300 milionů z více než půl miliardy denních uživatelů této sociální sítě si Stories prohlíží (či je rovnou tvoří). Pro srovnání: počet lidí používajících každý den konkurenční Snapchat dosahuje dvou set milionů. V případě Facebooku pak ale dokonce 1,5 miliardy.

Důležité však nejsou jen hrubé počty, avšak i způsob využití té které platformy: například třetina z Instagramem blíže nespecifikovaného počtu respondentů průzkumu tvrdí, že prohlížení Stories v nich vzbuzuje větší zájem o prezentovanou značku či zboží.

Tento trend potvrzuje ale i část samotných značek, které vidí větší reklamní přínos právě v Instagramu a jeho multimediálních formátech než v „tradičních" kampaních na nejrozšířenější sociální světa Facebooku. Jak uvádí podle serveru Digiday jeden z inzerentů, cena za tisíc zobrazení jej i díky využití Stories vyjde na polovinu ceny reklamy zobrazované v newsfeedu Facebooku.

Nejde však o jediné vylepšení této sekce v poslední době. Minulý týden Instagram přišel s úpravou, která umožňuje virálnější šíření té které Story. Kdokoliv z uživatelů je v ní označen, dostane soukromou zprávu s upozorněním. Současně může ihned dané album přesdílet na svém profilu. Po popsaných změnách by tak taktika inzerentů měla spočívat jak v označování produktů, tak uživatelů, zejména těch hojně sledovaných.

-rv-