Axel Springer: Digitál se z 80 % podílí na hrubém zisku

pondělí, 30. července 2018, 17:05 Tisk, Internet & Mobil MediaGuru

Výnosy z digitálních aktivit mediální společnosti Axel Springer rostly i v prvním pololetí 2018.

Podíl digitálních aktivit Axel Springer na výnosech, reklamních výnosech a zisku EBITDA, zdroj: Axel Springer

Podíl digitálních aktivit Axel Springer na výnosech, reklamních výnosech a zisku EBITDA, zdroj: Axel Springer

Německá mediální společnost Axel Springer, dříve klasický zástupce vydavatelství tištěných titulů, pokračuje v transformaci směrem k digitální firmě. Za období prvního pololetí 2018 vykázala růst výnosů z digitálního byznysu meziročně o 9,4 procent. Tyto digitální výnosy představovaly už 69 % celkových skupinových výnosů a 85 % celkových reklamních výnosů. Příspěvek digitálních aktivit k zisku EBITDA se zvýšil na 80 procent. Celkově výnosy Axel Springer vzrostly v prvním pololetí meziročně o 5,9 procent a dosáhly 1,561 mld. euro. Na růstu výnosů se údajně podlí především řádková inzerce. Zisk EBITDA představoval v prvním letošním pololetí 354,5 mil. euro (meziročně +11,7 %).

Segment médií postavených na řádkové inzerci se v pololetí meziročně zvýšil o 19 % a tvoří s 585 mil. euro velmi podstatnou část celkových výnosů.

Segment zpravodajských médií je výnosově nejsilnějším (732 mil. euro), ale meziročně spíše stagnoval (+0,9 %). Podíl digitálních výnosů v divizi zpravodajských médií představuje 36 procent. Ve druhém čtvrtletí se dařilo i tiskové inzerci, která se měla meziročně vyvíjet stabilně. Výnosy z prodeje výtisků se snížily o více než 6 %. V rámci segmentu zpravodajských médií se má dařit Business Insideru (zakoupen v roce 2015), který má být podle zprávy Axel Springer v prvním pololetí 2018 už ziskový. Počet předplatitelů portálu BildPlus se zvýšil v červnu na 404 495.

„Investujeme a rosteme. Zejména řádková inzerce zaznamenala velmi dynamický růst a rozhodujícím způsobem přispěla k úspěšnému prvnímu pololetí v Axel Springer. V segmentu zpravodajských médií je v první polovině roku už ziskový Business Insider. To je milník, který ukazuje rostoucí schopnost monetizovat v digitálním světě žurnalistický obsah," uvedl Mathias Döpfner, CEO Axel Springer SE.

-mav-