Opalovací kosmetika se pouští do inovací

středa, 18. července 2018, 16:05 Marketing MediaGuru

Poptávka po opalovací kosmetice roste, podíl si ukrajují i privátní značky.

Zdroj: DesignByBoola.co.uk

Zdroj: DesignByBoola.co.uk

Zdravě vypadající pleť, písečná pláž, v pozadí moře, a to vše zalité sluncem. K tomu je potřeba přidat logo dané značky, podtrhnout ochranu před UV zářením či další benefity a reklama na opalovací kosmetiku je na světě. Zatímco v marketingové komunikaci tato kosmetická kategorie (až na výjimky) originalitou příliš neoplývá, produktově se v posledních letech pouští do zajímavých inovací. Výrobcům ostatně také nic jiného nezbývá, protože jednak jsou spotřebitelé čím dál náročnější, jednak na trh vstupují noví hráči v podobě privátních značek.

Do kategorie začínají promlouvat i privátní značky

V České republice se poptávka po opalovací kosmetice rok od roku zvyšuje. Na jedné straně je to způsobeno rostoucím povědomím spotřebitelů o ochraně před slunečním zářením, na druhé straně spotřebu do velké míry ovlivňuje zvyšující se počet zájezdů za sluncem k moři a do exotických krajin. Svou roli sehrávají i privátní značky, které do kategorie vstupují a jsou cenově velmi konkurenční.

Podle výzkumu agentury Nielsenu se v květnu za posledních 12 měsíců prodalo více než 2,85 milionů kusů opalovací kosmetiky. Spotřeba tak zaznamenala meziroční nárůst o 18 %, z hlediska tržeb o 16 % na celkovou výši 306 milionů korun. Opalovací kosmetika se svými dvojcifernými nárůsty odlišuje od celého drogistického koše, který meziročně zaznamenal objemový růst jen o 1,3 % a v maloobchodních tržbách o 2,4 %.

Nejčastěji se opalovací prostředky nakupují v tuzemsku v drogeriích, kde se realizuje více jak polovina všech nákupů. Rovněž se jim ale daří na moderním trhu supermarketů a hypermarketů. Dále se prodávají také v lékárnách.

Marketingová podpora na opalovací kosmetiku se objevuje zejména na jaře a v létě. Jak vyplývá z dat Nielsen Admosphere, loni mezi inzerentně nejaktivnější značky patřila Nivea, Swiss, Astrid, Eucerin a Avène. Vedle těchto zavedených značek však do kategorie začínají promlouvat i privátní značky jednotlivých prodejců. Dm drogerie markt má svou značku Sundance, opalovací přípravky nabízí ale i pod biokosmetikou Alverde. Lidl opalovací krémy vyrábí pod značkou Cien. A z lékárenských řetězců lze zmínit lékárny Dr. Maxe, které se na opalování soustředí pod svou značkou Equilibria.

Opalovací kosmetiku táhne diverzifikace i technologie

Při pohledu na nabídku v drogeriích či lékárnách je jasné, že jen krém dnes opalovací kosmetiku netvoří. Kromě něj nalezneme celou řadu dalších produktů, ať už se jedná o mléko, sprej, gel, olej, pěnu nebo tzv. mlhu. Rovněž si je možné vybrat prostředky na tělo, obličej nebo rty, vhodné pro dospělé či děti. Samotné opalovací prostředky sice tvoří více než 80 % kategorie, nejrychleji rostoucím segmentem jsou ale přípravky po opalování, za které spotřebitelé meziročně utratili o 21 % více. Další segment, ten nejmenší a nejpomaleji rostoucí, představují samoopalovací přípravky, jejichž tržby tvoří jen 5 %. 

Právě tato snaha nabídnout každému spotřebiteli a každé příležitosti co nejspecifičtější prostředek, je podle Euromonitoru jedním z trendům celé kategorie. „Výrobci sluneční ochrany se snaží oslovit různorodé cílové skupiny, a to prostřednictvím přípravků vhodných pro různé odstíny pleti, klimatické podmínky či aktivity,“ píše výzkumná organizace ve svém reportu. „Své“ opalovací prostředky tak mohou mít i sportovci nebo třeba lidé jedoucí za exotikou s vlhčím klimatem. Značka Eucerin jde zase cestou speciálních prostředků pro pleť světlou či již opálenou.

„Spotřebitelé očekávají od opalovací kosmetiky pohodlí, účinnost, bezpečnost a nadstandardní estetiku spolu s dlouhodobou a komplexní ochranou, která rovněž zajišťuje hydrataci bez lepivosti nebo zbytků. Proto budou mít největší šanci na úspěch tzv. multifunkční produkty s dalšími benefity, přírodními ingrediencemi a jednodušším složením,“ předvídá Euromonitor. Požadavku multifunkčnosti dnes jdou vstříc takové opalovací prostředky, které chrání nejen před slunečním zářením, ale i před stárnutím, tvorbou vrásek či sluneční alergií, hodí se pro problematickou pleť nebo atopickou pokožku. Zároveň s tím sílí tlak spotřebitelů na složení bez parabenů a jiných kontroverzních ingrediencí.

Dalším trendem na poli opalovací kosmetiky je využívání technologií pro doručení lepšího spotřebitelského zážitku. Například kosmetická společnost L’Oréal představila pod svou značkou La Roche-Posay novinku My UV Patch, jež svého nositele upozorňuje, jakému UV záření byla jeho kůže vystavena. Podle studie tohoto francouzského giganta začalo díky náplasti 34 % uživatelů více používat opalovací krém a 37 % se častěji před sluncem uchylovalo do stínu. Loni firma na veletrhu CES uvedla další novinku v podobě nositelného miniaturního zařízení UV Sense, které lze umístit na palci a přes propojenou aplikaci kontrolovat, kdy je potřeba vystavení slunci omezit. Zatímco letos by mělo být UV Sense dostupné jen v USA, v příštím roce bude uveden po celém světě.     

-stk-