Návštěvnost internetu z mobilů se o prázdninách zvýšila

pondělí, 20. srpna 2018, 07:45 Internet & Mobil MediaGuru

Dlouhodobý trend přesunu návštěvnosti internetu z PC na mobily ukazují i data za červenec 2018.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Počet reálných uživatelů (RU) měřených TOP 30 webových stránek v projektu NetMonitor meziročně vzrostl v průměru o devět procent díky přístupům z mobilních zařízení. Jedná se o dlouhodobý trend, kdy nárůst RU i počtu zhlédnutých stránek z mobilů je vyvážen poklesem přístupů z platformy PC. Internetová populace v ČR dosáhla v červenci 2018 počtu 7,47 mil. uživatelů. Data vyplývají z kvartálních výsledků projektu NetMonitor, které připravuje Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

„Výsledky měření návštěvnosti webových stránek NetMonitor potvrzují dlouhodobý trend, který je na meziročním srovnání dobře patrný, a to, že se návštěvnost přesouvá do mobilní platformy, která stále ještě mírně roste. Ukazuje se tak, že tzv. mobile first přístup k internetu je již pevně ukotven ve způsobu konzumace online obsahu,“ komentovala výsledky Kateřina Hrubešová, výkonná ředitelka Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Přístupy z mobilních zařízení v porovnání s přístupy z počítačů nejvíce dominují právě v období letních prázdnin, kdy uživatelé přistupují k internetu z počítačů méně častěji než v ostatních měsících.

Velikost internetové populace, červenec 2018, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius, Stem/Mark

Velikost internetové populace, červenec 2018, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius, Stem/Mark

Největší meziroční změnu v počtu reálných uživatelů v top 30 serverech zaznamenal web recepty.cz (+39 %), denik.cz (+34 %) a zive.cz (+31 %). Z pohledu zhlédnutých stránek (PV) došlo k největším meziročním změnám u webových stránek sbazar.cz (+107 %), recepty.cz (+80 %) a zive.cz (+44 %).

Největší počet uživatelů (RU) přichází z mobilních zařízení na servery iDnes.cz, Seznam.cz a Novinky.cz. Z tabletů je trojice stejná, jen pořadí je odlišné – Seznam.cz, iDnes.cz a Novinky.cz.

TOP 10 serverů podle počtu RU, červenec 2018, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius

TOP 10 serverů podle počtu RU, červenec 2018, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius

TOP 10 serverů z mobilních zařízení podle RU, červenec 2018, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius

TOP 10 serverů z mobilních zařízení podle RU, červenec 2018, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius

Výsledky projektu internetových příjmů z prodeje displayové reklamy a videoreklamy AdMonitoring budou prezentovány za další čtvrtletí z důvodu neúplných dat způsobených přechodem deklarujících médií, která mají majoritní podíl na výkonech, na novou technologii.

Kompletní výsledky kvartální prezentace naleznete zde.

-mav-