Evropský parlament projedná směrnici o autorských právech

pondělí, 10. září 2018, 07:10 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Poslanci europarlamentu se tento týden pokusí rozhodnout o osudu návrhu směrnice o autorských právech na internetu.

Poslanci europarlamentu se tento týden pokusí rozhodnout o osudu návrhu směrnice o autorských právech na internetu. K normě, která by kromě jiného dala majitelům autorských práv nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty jako je Google, se nyní sešlo okolo 240 různých pozměňovacích návrhů nejrůznějšího druhu.

Směrnici, se kterou Evropská komise přišla před dvěma lety, letos v červnu s malými změnami a jen těsnou většinou podpořil výbor pro právní záležitosti EP. Na počátku července však plénum europarlamentu jako celek jeho postoj odmítlo.

O normě by měli poslanci opět diskutovat v úterý odpoledne, hlasování je nyní naplánováno na středu po poledni. Jakým způsobem se nakonec parlament ve vztahu ke kontroverznímu návrhu zachová, není dopředu zřejmé. Zcela vyloučeno totiž není ani to, že věc se kvůli velkému množství navržených změn vrátí zpět na jednání výboru.

Jádrem sporu jsou dva články chystané normy. Její článek 13 dává internetovým platformám – třeba YouTube – povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.

Do ostrého střetu se tak dostávají zájmy internetových společností jako je Google nebo Facebook, které mají zisk z reklamy umístěné kolem uživateli nahrávaného obsahu, a těch, kdo autorský obsah vytvářejí a na jeho prodeji jsou existenčně závislí, tedy například vydavatelů tisku či samotných novinářů.

Obě strany v minulých měsících okolo normy intenzivně lobbovaly. Třeba europoslanci ze Zelené – ve shodě s nadnárodními internetovými firmami – věc vysvětlují jako boj o udržení svobody internetu, naopak asociace Evropských tiskových agentur (EANA), či nejrůznější sdružení filmových a audiovizuálních tvůrců modernizaci pravidel podporují.

Podle předsedy výboru pro právní záležitosti EP Pavla Svobody se většina pozměňovacích návrhů z dílny europoslanců týká právě oněch dvou důležitých článků. Představují „široký vějíř možností", od jejich úplného vypuštění až po velmi striktní pojetí ochrany autorských práv.

-čtk-