Seznam.cz loni dosáhl rekordního zisku 1,34 miliardy Kč

čtvrtek, 27. září 2018, 07:25 Internet & Mobil MediaGuru

I v loňském roce potvrdil Seznam.cz navyšování svého hospodářského výsledku.

Foto: Seznam.cz

Foto: Seznam.cz

Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni zvýšila zisk o 21 procent na rekordních 1,34 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 11 procent na 4,12 miliardy Kč. V letošním roce očekává stejné tržby. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Největší podíl na celkových nákladech 2,8 miliardy Kč měly osobní náklady, a to 1,2 miliardy Kč. Náklady na služby firma vykázala v objemu 1,02 miliardy Kč. Počet zaměstnanců se zvýšil o 107 na 1304 pracovníků.

Loni se podle dřívějších informací dařilo obsahovým službám, zpravodajství i prodeji tzv. programatické reklamy, tedy reklamy prodané a umístěné prostřednictvím služby Sklik nebo RTB. Ta již tvoří více než polovinu inzerce. Programatický nákup reklamy se dělá v online aukci. Cenu za zobrazení již neurčují pouze jednotliví provozovatelé serverů, ale odvíjí se od zájmu zadavatelů na tom kterém webu inzerovat.

Část reklamních tržeb generoval tzv. feed na domovské stránce Seznamu, který nabízí odkazy na zpravodajský obsah od partnerských vydavatelů. Umístěním jejich článků na domovskou stránku, která je nejnavštěvovanější na českém internetu, jim Seznam.cz generuje výrazně vyšší návštěvnost.

Vývoj tržeb Seznam.cz (mil. Kč), 2007-2017

výroční zpráva Seznam.cz, pozn.: hodnoty se zobrazí po najetí myší na patřičný sloupec

Vývoj zisku Seznam.cz (mil. Kč), 2007-2017

výroční zpráva Seznam.cz, pozn.: hodnoty se zobrazí po najetí myší na patřičný sloupec

Seznam.cz patří zakladateli Ivo Lukačovičovi. Návštěvnost jeho webů se pohybuje kolem osmi milionů reálných uživatelů.

-čtk-, -mav-