Sněmovní výbor doporučil schválit zprávy ČT a ČRo

čtvrtek, 27. září 2018, 14:35 Aktuality, TV, Rádio MediaGuru

Sněmovní volební výbor doporučí Sněmovně, aby schválila výroční zprávy ČT a Českého rozhlasu.

Foto: Česká televize

Foto: Česká televize

Sněmovní volební výbor doporučil ve čtvrtek Sněmovně schválit výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za loňský rok. Sněmovna by se jimi mohla zabývat už na své říjnové schůzi. Výbor dopoledne také doporučil schválit i obdobné zprávy Českého rozhlasu.

Pro kladné stanovisko u zprávy o činnosti ČT hlasovalo sedm poslanců, zdrželi se pouze Miloslav Rozner (SPD) a Miloslava Vostrá (KSČM). Pro kladné stanovisko u zprávy o hospodaření ČT pak rovněž hlasovalo sedm poslanců, zdržel se opět poslanec Rozner a předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO).

Hlavním příjmem ČT jsou vysílací poplatky, tvoří asi 90 procent jejích celkových příjmů. Veřejnoprávní televize na nich loni získala 5,66 miliardy korun. Z výnosů z obchodní činnosti získala 639 milionů korun, což bylo o 69 milionů méně než v roce 2016. Meziroční pokles způsobilo to, že v roce 2016 se konaly olympijské hry a mistrovství Evropy ve fotbale.

Pro kladné doporučení u zprávy o hospodaření Českého rozhlasu hlasovali všichni přítomní, u zprávy o činnosti se jeden z poslanců zdržel.

Český rozhlas skončil loňské hospodaření se ziskem po zdanění 15,7 milionu korun. Jeho celkové výnosy představovaly téměř 2,3 miliardy korun, z toho největší část, 2,08 miliardy, představovaly vysílací poplatky. Výnosy z reklamy představovaly téměř 84 milionů korun.

Generální ředitel rozhlasu René Zavoral v odpovědi na dotazy poslanců informoval mimo jiné o situaci s rušením pracovních pozic. Rozhlas chce do konce roku zrušit 116 míst, většinu z nich ke konci září a zbytek ke konci roku. Zavoral řekl, že 30 míst bylo dlouhodobě neobsazených. Úspora má přinést 63 milionů korun a rozhlas chce z této částky 33 milionů vrátit zpátky do pracovních nákladů. Zaměstnancům chce zvyšovat mzdy v rozmezí od 600 do 2000 korun. Zvyšování se ale nemá dotknout středního a nejvyššího managementu.

-čtk-