ČT oslaví stoleté výročí republiky desítkami pořadů

úterý, 9. října 2018, 19:20 TV, Aktuality MediaGuru

Česká televize uvede například historický snímek Rašín, připravuje i speciální zpravodajskou relaci.

Rašín, foto: Česká televize

Rašín, foto: Česká televize

Česká televize oslaví sto let existence samostatného státu desítkami nových tematických pořadů. V průběhu října a listopadu nabídne ve vysílání premiéry výpravných historických filmů, dokumentů, zpravodajské speciály, tematické pořady pro děti, divadelní hru i koncerty.

Režisér a scenárista Jiří Svoboda, souběžně s dvoudílným historickým snímkem Rašín s Ondřejem Vetchým, natočil dokumentární snímek Rodina Aloise Rašína. Režisér David Sís natočil „dokumentární detektivku“ Maffiáni, v níž historička Veronika Stehlíková pátrá po stopách členů tajné organizace Maffie, hlavního orgánu českého odboje za první světové války.

Za dokumenty Dva muži v roce jedna a Legie 100 stojí režisér Jakub Tabery. První z nich se zaměřuje na Karla Kramáře a Edvarda Beneše a na roli, kterou sehráli v roce 1919 na pařížské mírové konferenci, kde zastupovali nově vzniklé Československo. Legie 100 je pak třídílný dokumentární cyklus, který Česká televize připravila ve spolupráci s Československou obcí legionářskou. Průvodce cyklem je herec a nadšenec do vojenské historie Jiří Dvořák.

Režisér a scenárista Josef Císařovský natočil dokument Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové o osudovém setkání TGM s jeho ženou. Dokument nabídne mimo jiné autentická svědectví pravnučky TGM, Charlotty Kotíkové.

Masarykovi se věnuje také „dokumentární road movie“ Jak se boří monarchie, v níž se dvojice historiků - Dagmar Hájková a Pavel Helan - vydává po stopách činnosti TGM a jeho spolupracovníků v letech 1914 až 1918 a přibližuje divákům krok za krokem události, které vedly k rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku Československa.

Z odlišné – osobní a rodinné – historické perspektivy nahlíží na stoleté výročí dokumenty Narozena 1918 Evy Tomanové a dvojdílný snímek Theodory Remundové Moje století, rozdělený na období 1918–1945 a 1945–2018. Eva Tomanová nabídne příběh letos stoleté paní Vlastimily Šrůtkové.

Aférám, které rezonovaly médii a společností první republiky, se věnuje osmidílný dokumentární seriál Průšvihy první republiky. Protagonisté skandálních příběhů jsou zástupci nejvyšších pater tehdejší politiky, ale i obyčejní lidé.

Zpravodajsky pojatý pořad Dnes před 100 lety nabídne možnost přenést se do dramatických okamžiků dne 28. října 1918. Přinese zpravodajské shrnutí podstatných událostí dne zrození republiky. Dění bude rekonstruovat soudobými zpravodajskými prostředky s moderátorem Jakubem Železným, reportéry a historiky. Opět půjde o tři krátké zpravodajské vstupy během dne, které završí hodinový pořad ve 21.00 na ČT1.

Výročí založení Československé republiky bude ve svém vysílání výrazně reflektovat také zpravodajská ČT24, a to hned v několika pořadech a speciálech.  Koncerty, baletem a divadlem se k oslavám připojí také kulturní stanice ČT art. V den výročí přinese přímý přenos představení Studia Ypsilon Říjen 1918 z Obecního domu v Praze. 

Přehled všech pořadů najdete v dokumentu níže.

-mav-