FMCG kupují online především ženy s vyššími příjmy

úterý, 30. října 2018, 16:15 Výzkum, Retail, Aktuality MediaGuru

ČR je v e-commerce nadprůměrně vyspělá, u potravin a drogistického zboží ji ale růst teprve čeká.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Česká republika patří v Evropě k nadprůměrně vyspělým online trhům. Roste počet e-shopů a procento lidí preferujících online typ nakupování. „V mnoha kategoriích je procento českých nakupujících vyšší než v jiných evropských zemích, například v módě, elektronice, osobní hygieně a kosmetice, lécích, krmivech pro mazlíčky, ale také v potravinách. V oblasti rychloobrátkového zboží, které má ještě velký potenciál růstu, jsme dokonce v rámci okolních zemí V4 na špičce v online nakupování,“ říká Karel Týra, generální ředitel společnosti Nielsen. 

U potravin a drogistického zboží růst e-commerce teprve čeká. Při porovnání nákupního košíku těchto kategorií panují stále velké rozdíly, a to především v podílech čerstvých potravin a zdraví a krásy. „Zatímco čerstvé, mražené a mléčné potraviny preferujeme nakupovat v kamenných prodejnách, produkty ze segmentů zdraví, krásy a čistících produktů tvoří naopak větší procento v nákupním koši online nakupujícího,“ popisuje Týra. 

Zdroj: Nielsen

Zdroj: Nielsen

Z online průzkumu společnosti Nielsen, který proběhl na vzorku 1332 respondentů staršch 15 let, vyplývá, že pravidelně potraviny a drogerii přes internet nakupují především ženy s vysokoškolských vzděláním a vyššími příjmy. Jejich motivy jsou především pohodlí, doručení domů, možnost porovnat zboží a cenu, možnost vyhledat dodatečné informace o produktu, zábava, šířka sortimentu a v neposlední řadě také nedostatek času nakupovat v kamenném obchodě.

Naopak až 84 % dotázaných v příštích šesti měsících potraviny a drogerii přes internet nakupovat pravděpodobně či určitě nebudou. Největší bariérou pro ně představuje nemožnost prohlédnout si zboží (57 %), dodatečné náklady (55 %) či obavy z kvality produktů (48 %). 

Jaké mají lidé bariéry pro nákup potravin a drogerie online, zdroj: Nielsen.

Jaké mají lidé bariéry pro nákup potravin a drogerie online, zdroj: Nielsen.

Pokud hodnotí lidé kvalitu e-shopu, nejdůležitějším kritériem je samotný web (27 %). Oceňují, pokud je přehledně zpracován, zboží je kvalitně zobrazeno, vyhledávání má dobrou strukturu, či mohou sledovat svou objednávku. Důležitým atributem je také s e-shopem spojované pohodlí (25 %), které se konkrétně propisuje do rychle doručeného zboží, jednoduchého procesu reklamace nebo třeba i do toho, zda je e-shop optimalizován pro chytré telefony. Dále si lidé všímají výhodných cen (23 %), například v podobě dobrých nabídek a akcí či výhodné dopravy, nebo sortimentu (20 %), kde jsou zařazeny i prémiové značky, bio potraviny a zboží je vždy na skladě. V neposlední řadě si zákazníci cení i doplňkových služeb (6 %), například e-mailingu o speciálních nabídkách, aktivity na sociálních sítích, zelené linky nebo širší možnosti platby. 

Jednotlivé atributy pro hodnocení kvality e-shopu, zdroj: Nielsen

Jednotlivé atributy pro hodnocení kvality e-shopu, zdroj: Nielsen

-stk-