Pigasse popírá, že chtěl prodat Křetínskému celý podíl v Le Monde

úterý, 23. října 2018, 11:50 Aktuality, Tisk MediaGuru

Francouzský ministr kultury považuje vlastnictví velkých francouzských tiskovin jako je Le Monde cizinci za závažnou otázku.

Daniel Křetínský

Daniel Křetínský

Většinový spolumajitel deníku Le Monde bankéř Matthieu Pigasse chtěl podle pondělní zprávy listu Libération prodat českému investorovi Danielu Křetínskému celý svůj podíl. Francouzský investor to podle dnešní zprávy listu Le Monde popírá, s českým miliardářem prý exkluzivně jedná jen o převzetí menšinové části svého podílu, jak uvedl již minulý týden. Vyjádření Křetínského se ČTK snaží získat.

V úterý se k záležitosti vyjádřil nový francouzský ministr kultury Franck Riester. Rozhlasové stanici France Inter řekl, že vlastnictví velkých francouzských tiskovin jako je Le Monde cizinci je závažnou otázkou a že se tématem bude v příštích dnech, týdnech a měsících zabývat.

Libération v článku s titulkem Podvádí Pigasse svůj Le Monde? napsal, že podle jeho informací se bankéř již v létě dohodl s Křetínským na předání celého svého podílu v prestižním francouzském deníku, včetně finančních podmínek. Dohoda měla společnost ohodnotit na 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Názor prý Pigasse změnil až začátkem září na nátlak svých blízkých.

Na dotaz svého deníku akcionář uvedl, že „stále plně platí tisková zpráva ze 17. října". V té se praví, že dohoda se týká menšinové účasti. V dnešním Pigassově vyjádření poskytnutém agentuře AFP stojí, že jeho "jediným záměrem vždy bylo a bude zachovat vyváženost a nezávislost skupiny Le Monde, k níž Daniel Křetínský bude moci užitečně přispět".

Pigasse vlastní v tradičním francouzském listu spolu s partnerem Xavierem Nielem kontrolní podíl prostřednictvím holdingu Le Nouveau Monde. Minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 procent akcií této společnosti.

Křetínského firma Czech Media Invest (CMI) letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle. Zaměstnanci deníku Le Monde a další francouzská média vyjadřují v souvislosti s prodejem zahraničnímu investorovi obavy o budoucnost a nezávislost prestižního listu.

-čtk-