SPIR od ledna omezí veřejná data výzkumu NetMonitor

pondělí, 26. listopadu 2018, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Od začátku roku 2019 nebudou data NetMonitoru veřejně dostupná v takovém rozsahu jako v současnosti.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Výkonná rada profesního internetového sdružení SPIR odsouhlasila změny v nakládání s daty výzkumu českého internetu NetMonitor. SPIR je zadavatelem jednotného měření návštěvnosti českého internetu NetMonitor. Od 1. ledna 2019 dojde k omezení přístupnosti dat, která jsou k dispozici veřejně. Uživatelé, kteří za data neplatí, tak budou mít k dispozici jen omezené výsledky. 

„V praxi dojde k tomu, že data NetMonitoru budou online dostupná pouze odběratelům dat, jiným subjektům pak jen v omezené míře a způsobem, který bude SPIR kontrolovat. Přístup k datům NetMonitoru se tak více přiblíží standardům běžným u ostatních mediálních výzkumů,“ stojí ve zdůvodnění rozhodnutí odběratelům dat.

V souvislosti s tímto opatřením SPIR rovněž zvyšuje kontrolu šíření výstupů z NetMonitoru, a to tak, že všichni odběratelé dat budou mít od 1. ledna 2019 povinnost uvádět pod jakýmikoliv výstupy z NetMonitoru (prezentace, grafy, tabulky) upozornění o zamezení dalšího šíření bez předchozího souhlasu SPIR.

Měřená média mohou podle podmínek platných od ledna veřejně publikovat např. data o sobě nebo mohou zveřejňovat porovnání sebe v rámci provozovatelů, kategorie nebo omezeného žebříčku webů. Odběratelé dat nebo novináři mohou zveřejňovat např. analýzy na datech nebo adhoc dílčí části dat. Novináři budou mít k datům plný přístup, budou si ale muset požádat o vytvoření účtu, pod kterým se budou do databanky hlásit. Žádný odběratel dat nesmí systematicky veřejně publikovat velké části dat ani nesmí umožnit veřejný strojový přístup ke čtení, byť dílčích částí dat.

SPIR se tak uvedeným rozhodnutím snaží zabránit tomu, aby data NetMonitoru nebyla využívána pro obchodní účely subjekty, které nejsou odběrateli dat.

-mav-