ČT příští rok sníží rozpočet o 286 milionů korun

středa, 12. prosince 2018, 16:20 Aktuality, TV MediaGuru

Česká televize bude příští rok hospodařit s rozpočtem 6,674 miliardy korun, což je o 286 milionů korun méně než letos.

Foto: MediaGuru.cz

Foto: MediaGuru.cz

Česká televize bude příští rok hospodařit s náklady a výnosy 6,674 miliardy korun, což je o 286 milionů korun méně než letos. Návrh rozpočtu ve středu schválila Rada ČT. Výběr televizních poplatků klesne o 20 milionů korun na 5,64 miliardy Kč kvůli pokračujícímu úbytku počtu registrovaných televizních přijímačů.

Výše poplatku je 135 korun za měsíc. ČT upozornila na to, že výše poplatku je deset let stejná a jeho reálná hodnota za tu dobu kvůli inflaci klesla na 108,4 Kč. Z fondu televizních poplatků ČT celkově počítá s využitím nižší částky o 170 milionů korun.

Televize v příštím roce proti letošku ušetří na nákladech na vysílací práva na sportovní akce zhruba 200 milionů korun, protože se nebude konat olympiáda ani fotbalové mistrovství. Naopak jí stoupnou náklady na přechod na digitální vysílání DVB-T2, které budou 374 milionů korun. Mzdové náklady se zvýší o dvě procenta.

„Česká televize neplánuje snížení objemu služeb, které poskytuje. Bude pokračovat v rekonstrukci areálu na Kavčích horách,“ uvedl finanční ředitel David Břinčil. Na výrobu pořadů ČT vydá 2,285 miliardy Kč, což je o 305 milionů pod letošním rozpočtem.

Radní Luboš Beniak doporučil, aby vedení ČT přepracovalo dlouhodobé finanční plány ČT do roku 2024. Od přijetí současného plánu se podle něj změnilo několik vnějších faktorů, například výrazně narostla průměrná mzda, dále není jasné, zda televizi zůstane odpočet DPH a zda bude muset hradit náklady na přechod na DVB-T2 v celkové odhadované výši 1,4 miliardy Kč.

Veřejnoprávní Česká televize vysílá programy ČT1, ČT2, zpravodajský program ČT24, sportovní program ČT sport, dětský program ČT :D a kulturní program ČT art.

-čtk-