Výzkum: Na přechod DVB-T2 je připravena čtvrtina domácností

pondělí, 17. prosince 2018, 07:40 Aktuality, TV, Výzkum MediaGuru

Podle aktuálního průzkumu je čtvrtina českých domácností připravena na přechod na DVB-T2.

Foto: Photospin

Foto: Photospin

Nový standard DVB-T2 v přechodových sítích, které pokrývají svým signálem 99.6% obyvatel, již přijímá více než 25 % domácností. Zhruba polovina těchto diváků řeší příjem set top boxem a polovina dotazovaných si pořídila novou televizi s vestavěným tunerem pro DVB-T2. Vyplývá to z výzkumu MPO, který se uskutečnil v polovině září 2018 na reprezentativním vzorku obyvatel ČR (1209 respondentů) starších 15 let. Výzkum provedla agentura Median.

Užitečné se podle výzkumu jeví také souběžné vysílání ve standardu DVB-T a DVB-T2 – kladně jej hodnotí 57 % respondentů. Jako významné aspekty hodnotí:

  • Možnost vybrat si nejvhodnější přijímač (47 %).
  • Možnost posoudit kvality a výhody DVB-T2 (42 %).
  • Lepší rozhodnutí o postupu při vypínání DVB-T (38 %).
  • Úspora nákladů domácnosti (22 % ).
  • Urychlení rozhodnutí o postupu při přechodu na DVB-T2 (21 %).

Kladně hodnocené je také označení certifikovaných přijímačů logem DVB-T2 ověřeno – certifikaci považuje za užitečnou více než 64 % respondentů.

V rámci dat, poukazujících na přirozenou obměnu televizních přijímačů se prokázalo, že nejvíce televizorů v domácnostech má stáří 5 – 6 let. Televizí ve stáří 10 a více let vlastní dosud necelých 6 % domácností a 16 % domácností má již novou televizi (stáří do dvou let).

Za poslední rok se také zvýšila informovanost o přechodu na DVB-T2. Alespoň základní znalost deklaruje 82 % dotazovaných, před rokem mělo o přechodu povědomí 73 %. Největší zájem je o informace o televizních kanálech, které bude možné na platformě DVB-T2 přijímat, dále o aktuální dostupnosti DVB-T2 v místě bydliště a následně o termínech vypínání DVB-T.

Podle průzkumu je na terestrické platformě závislých 45 % českých domácností. Stoupá i informovanost obyvatel – podle výzkumu MPO deklaruje 82 % dotazovaných, že jsou informováni o přechodu na DVB-T2.

-mav-