Do RRTV kandiduje pět lidí, mezi nimi i Jakl

pondělí, 18. února 2019, 07:15 Aktuality, TV, Rádio MediaGuru

Sněmovna bude volit dva kandidáty na jmenování do takzvané vysílací rady na březnové schůzi.

Foto: MediaGuru.cz

Foto: MediaGuru.cz

Na dvě místa v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kandiduje pět lidí. Hnutí ANO opět navrhlo konzultanta Vadima Petrova, Piráti právničku Olgu Ulrichovou a TOP 09 Miladu Richterovou, které skončil šestiletý mandát v radě loni v říjnu. ODS chce do vysílací rady svého někdejšího mluvčího Milana Boušku, jenž radním v minulosti byl. SPD navrhla tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla. Návrhy kandidátů projednala sněmovní volební komise.

Sněmovna bude volit dva kandidáty na jmenování do takzvané vysílací rady na březnové schůzi. Půjde o místa po Richterové a po někdejším senátorovi ODS Richardu Svobodovi, jemuž skončí mandát radního začátkem příštího měsíce.

Místo po Richterové dolní komora ani ve dvou dřívějších dvoukolových volbách neobsadila. V lednovém finále neuspěli Petrov ani Richterová. První neúspěšná volba se konala loni v říjnu, v jejím druhém kole se utkali tehdy Ulrichová a bývalý náměstek ministra kultury, kandidát KDU-ČSL Patrik Košický.

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

-čtk-