Zavoral: ČRo nepočítá se zvyšováním poplatku, chce indexaci

čtvrtek, 7. února 2019, 10:15 Aktuality, Rádio MediaGuru

Indexaci koncesionářského poplatku za rozhlasové vysílání chce Český rozhlas prosazovat po roce 2021.

René Zavoral, foto: Český rozhlas

René Zavoral, foto: Český rozhlas

Český rozhlas (ČRo) v současnosti nepočítá s vůli politiků zvýšit rozhlasový poplatek ze stávajících 45 korun. Do budoucna ale bude prosazovat jeho indexaci. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral. Loni Zavoral hovořil o přání navýšit poplatek o pět Kč.

Poplatek se podle Zavorala nezvyšoval od roku 2005 a v současnosti je na reálné úrovni zhruba 33 korun. Firma jeho navýšení požadovala v souvislosti se zrušením současného režimu pro odpočet DPH, což by znamenalo výpadek hospodaření zhruba 120 milionů Kč. Poslanci ale v současnosti projednávají novelu zákona o DPH, která stávající režim pro odpočet DPH pro ČRo a Českou televizi zachovává nejméně do roku 2021.

Po roce 2021 proto bude ČRo prosazovat indexaci poplatku na inflaci. Příjmy z poplatků tvoří podle Zavorala asi 95 procent rozpočtu Českého rozhlasu. Pro letošní rok rozpočet počítá s navýšením výnosu z poplatků o 19 milionů korun na 2,09 miliardy korun.

„Je potřeba do budoucna zajistit financování ČRo. Indexace poplatku se nám zdá jako politicky nejschůdnější cesta," uvedl. Jedním z hlavních výdajů podniku jsou mzdové náklady. Loni se v ČRo zvýšila průměrná měsíční mzda o zhruba 1500 Kč na 39.394 Kč a navíc 90 procent zaměstnanců dostalo přidáno i letos od 1. ledna. V letošní listopadové výplatě zaměstnanci dostanou odměnu 12.000 Kč.

Propouštění, které proběhlo loni, kdy ČRo snížil počet pracovníků o více než sto lidí, Zavoral letos ani příští rok nechystá.

-čtk-