Facebook zkouší uživatele více motivovat ke čtení článků

pondělí, 25. března 2019, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Síť se snaží navést uživatele k textům, které četli jejich přátelé. Na Facebooku se ale i přes zdůrazňování komunitního ducha šíří hlavně kontroverze.

Foto: Shuttesrtock

Foto: Shuttesrtock

Uživatele Facebooku by v budoucnu nemusela k rozkliknutí odkazu motivovat jen atraktivita titulku, ale i společenský tlak. Největší sociální síť světa zkouší ukazovat, kteří přátelé konkrétní článek zobrazovaný v newsfeedu četli. To by mohlo vést k četnější interakci z prosté obavy, aby lidé ve svém sociálním mikrosvětě nezůstali stranou toho, o čem se mezi jejich přáteli hovoří a ví, upozorňuje server Social Media Today. Úprava zatím funguje jen v testovacím režimu. K blízkosti titulku konkrétního článku doplňuje jednoznačné sdělení, že článek četli uživatelovi přátelé. Tuto notifikaci lze rozkliknout a zjistit, o které konkrétní osoby šlo. Facebook však neuvedl podrobnosti, jak přesně má ukazatel interakcí fungovat. Konkrétně například, zda notifikace bere v potaze jen to, že uživatel článek rozklikl, či jestli jej měl otevřený více než několik vteřin, a tedy z něho reálně mohl něco přečíst.

Bez ohledu na řečené ale potenciální novinka v podobě zavedení „čtenářského kroužku“ představuje zajímavý mezistupeň ve způsobech, kterými lze řadit a označovat obsah ve výpisu příspěvků. Před více než rokem zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg oznámil, že chce, aby lidé trávili čas na této sociální síti kvalitněji a smysluplněji. Hovořil přitom o interakci mezi přáteli na úkor reagování na odkazy a facebookové stránky, které šíří přinejlepším pochybné informace. Řada správců stránek si tak v této souvislosti začala stěžovat na pokračující pokles dosahu svého obsahu. Z pohledu doktríny „kvalitně tráveného času“ jde ale o logický vývoj, kdy přednost měly dostat informace o přátelích a jejich aktivitě.

S odstupem více než roku od Zuckerbergova prohlášení ovšem některé analýzy, například od organizace NewsWhip, naznačují, že realita vzletným slovům dosud příliš nedostála. Mezi anglickojazyčnými odkazy nasbíraly absolutně nejvíce sdílení texty o kontroverzních tématech, která mají potenciál uživatelskou obec polarizovat. Články s titulky „V naší oblasti se může nacházet pedofil podezřelý z obchodování s lidmi“ a „Ve státě New York nemůžete dát smrtící injekci vrahům, nenarozeným dětem však ano“ dohromady zaznamenaly přes 1,2 milionu sdílení na Facebooku. Nejde však jen o ně, celkový počet interakcí pod zpravodajsky laděnými odkazy je podle analýzy meziročně o polovinu vyšší. Řada stránek je ale získává právě pomocí obsahu, který vzbuzuje zuřivé reakce. Mezi patnáctkou zpravodajsky laděných facebookových stránek s nejvyšším počtem interakcí je necelá polovina těch, které zároveň patří mezi stránky s největším počtem nasbíraných emoji „To mě štve.“

Tlak okolí by ale nakonec mohl zapůsobit právě i proti příliš snadnému rozdmýchávání vášní. Pokud by uživatelé viděli, že některé sdělení jejich přátele „štve“, aniž by konkrétní článek opravdu četli, mohou je na to přirozeně upozornit. A společně třeba zjistit, že senzační titulek neodpovídá faktům, jakkoliv jde o poměrně idealizovaný scénář. Facebook je však nejen technologický, ale do značné míry také neustále aktualizovaný společenský experiment, kde i relativně malé změny ve fungování newsfeedu mohou přinést novou kvalitu do mezilidských interakcí. Už jen z toho důvodu se vyplatí sledovat, zda Facebook výše popsanou testovanou úpravu kanálu příspěvků rozšíří do ostrého provozu.

-riv-