JCDecaux zažaluje TV Barrandov, žádá sto milionů

úterý, 2. dubna 2019, 15:35 Aktuality, Outdoor MediaGuru

JCDecaux zažaluje TV Barrandov kvůli kauze pronájmu plakátů.

Zdroj: JCDecaux

Zdroj: JCDecaux

Reklamní společnost JCDecaux zažaluje TV Barrandov a jejího majitele Jaromíra Soukupa o 100 milionů korun jako odškodné. Podle firmy televize zveřejnila nepravdivé informace o kauze reklamních ploch v Praze 1, kterou nyní řeší soud. Novinářům to sdělil mediální zástupce firmy Jiří Chvojka. Podle státního zástupce měla být firma JCDecaux zvýhodněna při pronájmu čtyř ploch, společnost to odmítá. Vyjádření televize ČTK shání.

Podle obžaloby měl někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta, který v té době působil na radnici jako poradce, zvýhodnit JCDecaux při pronájmu čtyř reklamních ploch ve stanici metra Staroměstská. Kromě společnosti a Valenty je obviněný technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer. Valenta zároveň pro JCDecaux dlouhodobě působí jako poradce pro vztahy s veřejností.

Státní zástupce vychází z odposlechů, která podle něj mají dokazovat ovlivnění. Valenta se na nich má domlouvat s Tenzerem na tom, aby JCDecaux plochy získala, což se i stalo. Tenzer podle radního Prahy za Piráty Adama Zábranského na magistrátu dlouhodobě lobbuje za zájmy JCDecaux. Ta má s městem uzavřenou do roku 2021 smlouvu na pronájem městského mobiliáře, kterou se minulé vedení magistrátu kvůli nevýhodnosti neúspěšně pokoušelo zrušit. Zároveň Tenzer v loňských volbách neúspěšně kandidoval za Piráty do zastupitelstva v městské části Vinoř.

Soukup ve svém pořadu Moje zprávy označil případ za korupci, i když obžaloba mluví o jiném trestném činu, a to o sjednání výhody při veřejné soutěži. Podle firmy Soukup uvedl i řadu dalších nepravdivých informací. „Pan Soukup, přestože se roky v oboru pronajímání reklamních ploch pohybuje, zjevně účelově a záměrně uvedl tolik nepravd, že jsme se rozhodli požadovat netradičně vysoké odškodnění. Nejde o kauzu čtyř plakátů na stanici metra Staroměstská, ale o dopad do pověsti mezinárodní skupiny JCDecaux. Myslíme, že je na čase, aby konečně někdo zastavil naprosto nepřijatelný způsob šíření nesmyslů na TV Barrandov prostřednictvím pořadů pana Soukupa," uvedl generální ředitel JCDecaux v České republice Pavel Slabý. Dodal, že vedení společnosti se obrátí také na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

JCDecaux odmítá, že by se její technický ředitel s Valentou domlouvali na zvýhodnění. S ohledem na to, že jde o pouhé čtyři plochy, by to podle zástupců společnosti postrádalo smysl.

V kauze se zatím uskutečnilo první soudní stání, další bude v červnu. Podle Chvojky případ neovlivní strategii skupiny, která se dále bude účastnit veřejných soutěží. Vedení hlavního města nyní připravuje velký tendr na pořízení a provoz přístřešků pro MHD po roce 2021, kdy skončí stávající smlouva na jejich provoz právě skupině JCDecaux. Minulé vedení magistrátu rozhodlo o tom, že firmě smlouvu neprodlouží a že město vypíše nový tendr, na což nové vedení navázalo. Podle Svazu provozovatelů venkovní reklamy na základě stávající smlouvy město z příjmů společnosti z reklamy na mobiliáři dostává zpět mnohonásobně méně, než je běžné v jiných městech, a mohlo za dobu trvání smlouvy přijít až o miliardu korun.

-čtk-