Loni zaniklo v Česku přes 500 malých prodejen

úterý, 30. dubna 2019, 07:20 Aktuality, Retail MediaGuru

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) uvedla, že podle výzkumu společnosti Nielsen za rok 2018 zaniklo 513 nezávislých českých prodejen.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Výsledky nezávislého šetření výzkumné agentury Nielsen potvrzují odhady Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která dlouhodobě varuje před zanikáním malých prodejen s potravinami a smíšeným zbožím. Podle výzkumu společnosti Nielsen za rok 2018 totiž zaniklo 513 nezávislých českých prodejen. Ty přitom výraznou měrou zajišťují obchodní obslužnost venkova. 

Z celkového počtu 513 uzavřených prodejen patří 465 provozoven mezi prodejny samostatně vedené a žádným způsobem organizované, tedy nezávislé živnosti. Zbývajících 48 prodejen pak spadá do kategorie organizovaného obchodu s příslušností k některé z domácích maloobchodních sítí či aliancí. Nejvíce končí činnost prodejny o výměře do 400 m². Na druhou stranu počet supermarketů, tedy prodejen nad 400 m² se mírně zvýšil.

V roce 2017 zaniklo v České republice dokonce 1 082 maloobchodních prodejen o velikosti do 400 m², z tohoto čísla 759 nejmenších obchodů o prodejní ploše do 50 m². 

„Jednoznačně se potvrzuje to, co se snažíme vysvětlovat zákonodárcům i úředníkům již dlouho a to především v souvislosti se zákonem o významné tržní síle. V našem prostředí není sdružování českých prodejen do obchodní aliance původcem významné tržní síly, ale především způsobem, jak významné tržní síle čelit, obstát v konkurenci zahraničních řetězců a u silných dodavatelů vyjednat pro malé prodejny solidní podmínky,“ vysvětluje Zdeněk Juračka, předseda AČTO.

AČTO dlouhodobě podporuje tradiční české prodejny a již v roce 2017 představila vedením jednotlivých krajů komplexní materiál s návodem, jak venkovský obchod podpořit. „Výsledkem našeho dlouhodobého úsilí, vysvětlování a apelování je narůstající počet dotačních titulů v jednotlivých krajích, které jsou určeny pro venkovské prodejny. Děláme vše pro to a věříme, že se přidají další kraje a život v obcích podpoří. Spíše zbožným přáním zůstává zavedení čitelných pravidel pro neřízenou expanzi zahraničních řetězců,“ dodává Zdeněk Juračka.

-zue-