Výzkum: Češi by rádi udržitelné české značky, chybí informace

neděle, 21. dubna 2019, 07:45 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Vyhledávač módy Glami přidal na základě výzkumu na své stránky nové filtry a speciální sekce na podporu českých a udržitelných značek.

Zdroj: Glami.cz

Zdroj: Glami.cz

Český vyhledávač módy Glami.cz dlouhodobě provádí dotazníkový průzkum Fashion (Re)search, který mapuje nákupní zvyklosti Čechů napříč věkovými kategoriemi. Aktuální šetření, které probíhalo v dubnu 2019 a zúčastnilo se ho 5000 respondentů, se zaměřilo na to, zda Češi chápou pojem udržitelná móda a nakupují české lokální značky. „Z aktuálního zjištění se prokázalo, že celkem 76 % Čechů by bylo ochotno si za udržitelnou módu připlatit. Problém je ovšem v tom, že téměř polovina z nich neví, které značky jsou udržitelné a co tento pojem obnáší,“ říká Hana Zachová, Brand Manager Glami.cz. 

Celkem 82 % Čechů věří, že oblečení vyrobené v České republice má lepší vlastnosti než to dovezené z asijských zemí. Dále 45 % z dotázaných tvrdí, že v posledním roce zakoupilo udržitelný produkt. Často ale vůbec přesně netuší, co to skutečně udržitelný produkt je, co je organické, recyklovatelné apod.  Pro zákazníky je přitom důležitá ekologičnost materiálů a výroby, ale chybí jim přehledné informace. Ty by rádo dodalo Glami.cz, proto  spustilo na svých stránkách nově speciální sekci pro české a udržitelné značky a filtry této módy napříč svým dvou milionovým katalogem produktů.

Dále podle výzkumu 62 % respondentů tvrdí, že by si rozmysleli nákup, pokud by se dozvěděli, že značka používá neetické praktiky výroby. Lidé se zajímají o to, zda značka praktikuje férové pracovní podmínky (25 % uživatelů), zda proces výroby neznečišťuje životní prostředí (47 % uživatelů) a jestli je výrobek vyroben lokálně (22 % uživatelů). A také, zda má značka alespoň jeden z certifikátů udržitelnosti (20 %) nebo zdali je transparentní v rámci svého výrobního procesu (16 %).

Výzkum také ukázal, že své oblečení nosíme obvykle více než 30krát a většinou je používáme na alternativní způsoby ve chvíli, kdy doslouží, jako např. jako domácí oděv, na hadry nebo je darujeme známým či na charitu. 13 % Čechů nakupuje své oblečení v second-handech, zatímco u designérů jen 5 % a v luxusních buticích 6 %. Zbytek pak vyráží do asijských tržnic nebo si šije věci doma či si je nechává šít.

-zue-