Coca-Cola reflektuje trend rostlinných mlék, v Česku uvádí AdeZ

úterý, 28. května 2019, 10:30 Marketing MediaGuru

S novou značkou AdeZ vstupuje na českém a slovenském trhu Coca-Cola do kategorie rostlinných nápojů.

Zdroj: Coca-Cola

Zdroj: Coca-Cola

Rok po spuštění své modernizované výrobní linky v Praze-Kyjích uvádí společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko na český trh nové výrobky – nápoje rostlinného původu pod značkou AdeZ. Nabídne celkem pět rostlinných výrobků, které vznikly spojení obilovin, kokosu, mandlí, ovocných šťáv a stévie. 

S novou značkou, která vznikla v roce 1988 v Argentině pod názvem AdeS (alimento de semillas neboli semínková výživa) a kterou Coca-Cola odkoupila před dvěma lety od Unileveru, se nápojářský gigant snaží dostat do rychle rostoucí kategorie rostlinných mlék. Zároveň tak rozvíjí svou globální strategii „Total Beverage Company“, s níž chce nabízet nápoje pro jakoukoliv příležitost během celého dne a rozšiřovat tak své portfolio směrem k nízkokalorickým a nekalorickým nápojům. „I nadále se v našem portfoliu budou objevovat stále více produktů, které nebudou patřit do naší tradiční kategorie limonád,“ uvádí za společnost Coca-Cola její tisková mluvčí Kateřina Eliášová.  

Pro evropský trh značka AdeZ vyvinula zcela nové receptury včetně variant s ovocnými šťávami. „S rostlinnými nápoji AdeZ chceme nabídnout výživově hodnotnou, cenově dostupnou a hlavně skvěle chutnající alternativu všem spotřebitelům, kteří se snaží obohatit svůj jídelníček o potraviny z rostlinných surovin,“ popisuje Kateřina Hladíková, brand manažerka značky AdeZ. 

Oproti svým konkurentům, mezi něž se řadí například značka Alpro, Alnatura, Berief či Provamel, se AdeZ soustředí se svou nabídkou i na impulzní nákupy. Kromě 800 ml balení jednosložkového mandlového, kokosového či rýžového nápoje, jež se hodí ke spotřebě doma, prodává i výrobky v 250ml 100% recyklovatelné PET lahvi PlantBottle, které se hodí ke konzumaci na cestu. V menších formátech nabízí například nápoj Chilling Coconut Berry, v němž kombinuje kokosové mléko s ovocnými šťávami, a Outstanding Oat Strawberry & Banana, spojující ovesné mléko s jahodou a banánem.

Coca-Cola novou značku podporuje komunikační kampaní, v níž se zaměří na internet, sociální média, tisk, místo prodeje i na různé druhy gastronomických akcí, kde budou probíhat ochutnávky. 

Prozatím je AdeZ dostupný na pultech obchodů hypermarketů Albert, Billa, Penny, Coop, Dm drogerie markt, Relay, Sodexo, v sítích Eurest, na vybraných čerpacích stanicích, v prodejních automatech a také na e-shopech Rohlík a Košík. Prodejní síť se bude i nadále rozšiřovat. 

Značka AdeZ cílí na všechny, kdo se zajímají o zdravou výživu. Výrobky AdeZ jsou vhodné nejen pro vegetariány a vegany, ale i ty, co chtějí z různých důvodů eliminovat nebo snižovat konzumaci mléčných výrobků. Menším balením chce oslovit zaneprázdněné spotřebitele.

Rostlinné nápoje se vyrábí v České republice na nové aseptické lince, která byla zprovozněna loni koncem května v Praze-Kyjích. Rostlinná mléka jsou zde produkovány jako první v Evropě, z Prahy putují výrobky na 11 evropských trhů.

AdeZ není jedinou značkou, pod kterou Coca-Cola rostlinná mléka vyrábí. Další je například značka Innocent, jež je známá pro své smoothie. Na globálním trh chce potenciál rostlinných mlék vytěžit i mlékárenská společnost Danone, která před dvěma lety koupila již zmíněnou značku Alpro. Zájem o tuto kategorii potvrzují i obchodní řetězce, které je prodávají pod svou privátní značkou: příkladem může být Tesco, Dm drogerie markt nebo Kaufland se značkou Take It Veggie.

-stk-