Do boje proti lžím se pouští i Instagram

neděle, 12. května 2019, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Dceřiná společnost Facebooku využije ověřovače informací k tomu, aby bránili šíření lživých informací i na Instagramu.

Foto: Instagram

Foto: Instagram

Obrázková sociální síť Instagram si získává stále více pozornosti, přesto se jí ale dosud na rozdíl od mateřského Facebooku částečně vyhýbaly kontroverze kolem šíření falešných zpráv. Tento stav si provozovatelé přejí uchovat i nadále, a tak začínají testovat svou verzi boje proti lžím. Příspěvky, které partnerské organizace označí jako šířící dezinformace, budou mít podobně jako v případě Facebooku nižší dosah. S jeho omezením má pomoci speciální algoritmus na rozpoznávání obrázků, který si mimo jiné všímá coby potenciálně podezřelých znaků zahlcení vizuálu textovými popisky nebo používání konkrétních klíčových slov v komentářích.

V případě Instagramu se pak závadné posty konkrétně přestanou zobrazovat v sekci Hledat a současně ve výsledcích vyhledávání na základě hashtagů. To ale současně podle serveru Mashable vzbuzuje otázky, do jaké míry může jít o účinná opatření. Pokud uživatelé sledují účty sdílející problematický obsah, nadále jej uvidí. V porovnání s největší sociální sítí světa má ale boj proti fake news na Instagramu ještě jednu potenciální slabinu: uživatelé nedostanou varování na to, že vstupují do interakce se zavádějícím obsahem. Na Facebooku naopak pokud chtějí závadný příspěvek sdílet, jsou upozorněni na jeho problematičnost.

Aaron Sharockman z fact-checkingové organizace PolitiFact ale míní, že přímočaře porovnávat jednotlivé přístupy k eliminaci dezinformací dost dobře nejde. Důvodem je kromě odlišných funkcí platforem také skutečnost, že se liší i jednotlivé „dezinformační“ formáty a virální obsah obecně. Na Instagramu například nelze jen tak šířit hypertextové odkazy,  naopak se na něm daří memům a do obrázků vměstnaným textovým sdělením. Například seznam devíti „faktů“ o tom, kolik nelegálních přistěhovalců studuje na kalifornských vysokých školách či je příjemci potravinových poukázek. Mluvčí Facebooku navíc pro portál Wired uvádí, že nyní se firma snaží zaměřit na minimalizování vlivu zavádějících informací o očkování. Mezi další připravovaná opatření patří zpřísnění politiky mazání jednotlivých účtů. Jak upozornil server Engadget, uživatelé by měli v budoucnu dostávat stopky za dosažení předem daného počtu přestupků vůči pravidlům používání Instagramu. Současná praxe je ale taková, že ke smazání profilu dojde tehdy, když pravidlům odporuje jen „určité procento“ příspěvků.

Přestože se řada výše popsaných opatření momentálně nachází v testovacím režimu či ve stadiu záměru, Instagram proti šíření údajně problematického obsahu přesto zakročil už nyní. Začátkem května po vzoru ostatních síťových médií zrušil uživatelské účty provozovateli portálu InfoWars Alexi Jonesovi, který je znám zejména šířením teorií o spiknutí. Možnost využívat sociální síť ale ztratil také publicista a příznivec Donalda Trumpa spjatý se serverem Breitbart Milo Yiannopoulos. Obě figury vnímal Facebook jako šiřitele nenávistných sdělení. V „ohrožení“ se nicméně postupně mohou začít cítit i méně viditelní uživatelé s podobnou rétorikou.

-riv-