Vertikální video v RTB může mít lepší výsledky než na Instagramu

středa, 22. května 2019, 11:45 Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

První testy ukázaly výrazně lepší výsledky proklikovosti a dokoukatelnosti vertikálního RTB videa v porovnání s Instagramem.

Vertikální video použité v kampani Škoda Nejmix

Vertikální video použité v kampani Škoda Nejmix

S novinkou na poli programatického nákupu přišel vydavatel Impression Media ve spolupráci s technologickou firmou Caroda, nabízející řešení outstream a instream video reklamy. Pilotní kampaň odběhla na konci března 2019 a agentura PHD v ní formát otestovala pro klienta Škoda Auto v kampani Škoda Nejmix.

Kampaň proběhla v Adform DSP a testovaným formátem bylo vertikální video, tedy video s podílem stran 9:16, které inzerenti běžně využívají na Instagramu.

„Tento formát lze nakoupit jak na mobilu, tak na počítači, kde k tomu ale musí být zvlášť přizpůsobená outstreamová video pozice, například v pravém sloupci webové stránky. Klasická pozice v článku mezi odstavci by asi nepůsobila příliš dobře a zbytečně by rozbíjela text. Vertikální outstream jsme přidali na většinu našeho portfolia,“ uvádí David Bauckmann, CTO Impression Media.

Showcase formátu je k nahlédnutí zde (k otevření je na mobilu i desktopu). Pro větší kampaně, které počítají i s reklamou na sociálních sítích, vertikální outstream nemusí pro inzerenty znamenat dodatečné náklady.

„Výhodou je, že právě tento formát videa mnozí klienti nechávají vyrábět kvůli Instagramu. Přidání do RTB/přímých kampaní pro ně tedy neznamená náklad navíc na kreativu. Jen využijí, co již mají,“ sdělil Adam Rezek, RTB specialista z agentury PHD.

Novinka by měla být brzy dostupná v portfoliu dalších velkých vydavatelských domů využívajících Caroda technologii, jmenovitě například Czech News Center, Economia nebo Vltava Labe Media, ale dostupná bude i na dalších menších webech. Bude tak možné zasáhnout až 82 % české internetové populace.

Technologie garantuje i standard video reklamy, tzv. VPAID, který umožňuje přehrávat dynamická videa. Inzerenti díky tomu mohou využít interaktivních prvků nebo přidat překryvnou vrstvu například s cenovými nabídkami produktů.

Kromě toho lze u vertikálního videa měřit také všechny základní i pokročilé metriky (imprese, kliky, zapauzování videa, spuštění videa, přeskočení reklamy, spuštění/vypnutí zvuku u reklamy, kvartily dokoukání – 25%, 50%, 75%, 100%, visibilitu).

Výsledky prvního testu kampaně

  • Klient: Škoda Auto
  • Kampaň: Škoda Nejmix
  • Datum testu: 25.3.-31.3. 2019
  • RTB platforma (DSP): Adform
  • Zařízení: pouze mobilní

Pozice na Instagramu byla optimalizována na zhlédnutí celého videa. V rámci RTB bylo video nakoupeno pro lepší srovnání pouze na mobilním zařízení bez jakéhokoliv optimalizačního algoritmu. I přesto dosáhlo video v RTB outstream pozici výrazně lepších výsledků proklikovosti i dokoukatelnosti.

Zdroj: PHD

Zdroj: PHD

Zdroj: PHD

Zdroj: PHD

Vertikální video dosáhlo v prvním testu násobně lepších výsledků než stejné video na Instagramu. Stojí za to vypíchnout, že 10vteřinové video až do konce vidělo o 322 % více lidí v rámci RTB než na Instagramu.

„Vertikální outstream může být způsobem, jak zvýšit zásah video kampaně a na mobilu velkým formátem zasáhnout i starší cílovou skupinu než tu, která je na Instagramu,“ uzavírá Adam Rezek.

-jse-

Pozn.: Provozovatelem serveru MediaGuru.cz je mediální agentura PHD