Český rozhlas rozšíří digitální vysílání DAB+ na 80 % populace

čtvrtek, 6. června 2019, 10:45 Rádio, Aktuality MediaGuru

Český rozhlas pokračuje v rozšiřování své sítě vysílačů pro digitální vysílání DAB+.

Pokrytí vysílání rozhlasovým vysíláním DAB+, zdroj: Český rozhlas

Pokrytí vysílání rozhlasovým vysíláním DAB+, zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spustí do konce letošního roku dalších devět vysílačů pro digitální vysílání DAB+. Celkové pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ tím vzroste ze stávajících 61 % na zhruba 80 % populace ČR.

„Zvýšení pokrytí DAB+ na 80 procent populace ČR je velmi významným milníkem. Dostupnost této nové platformy se tím prakticky vyrovnává dostupnosti signálu FM některých celoplošných stanic. V dalším rozšiřování DAB+ a zaplňování bílých míst na mapě budeme i nadále pokračovat,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

Programová nabídka DAB+ multiplexu aktuálně přináší patnáct rozhlasových stanic Českého rozhlasu. Součástí této etapy rozvoje sítě bude i vybudování druhého „headendu“, který umožní celoplošnou síť rozpojit na dvě teritoriální části a umístit tak do multiplexu všechny regionální stanice Českého rozhlasu. ČRo chystá také rozvoj multimediálních služeb.

Jak ale ukázala středeční diskuse na konferenci Digimedia 2019, nad rozvojem digitálního vysílání DAB+ v České republice visí řada otázníků. Chybí legislativa, národní strategie, není zřejmý postoj státu k duálnímu vysílání. „Nic nevíme, není nic stanoveného," reagoval za soukromé vysílatele Martin Hroch z rozhlasové skupiny Radio United Broadcasting. Generální ředitel nejposlouchanějšího tuzemského rádia Impuls Jiří Hrabák poukázal také na to, že bychom měli sledovat situaci s vysíláním DAB+ v dalších evropských zemích. Otázka podle něho například je, jestli se DAB+ prosadí v Německu. „Pokud se prosadí digitalizace v Německu, tak zřejmě i my půjdeme tím směrem. Ale pokud to i napotřetí v Německu ztroskotá, nevěřím, že může u nás k digitalizaci dojít. Sami to nezvládneme," myslí si. Zdůraznil přitom, že soukromí vysílatelé se nestaví proti digitalizaci. „Soukromá rádia nevyjádřila svůj nesouhlas k DABu," uvedl. Komerčnímu sektoru ale chybí informace, jak by rozhlasové vysílání v DABu vypadalo. 

Parametry nových vysílačů ČRo pro DAB+

 • České Budějovice – Kleť - kanál 12C/20 kW/vertikální polarizace
 • Jáchymov – Klínovec - kanál 12C/10 kW/vertikální polarizace
 • Brno – Kojál - kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace
 • Zlín – Tlustá hora - kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace
 • Klatovy – Doubrava - kanál 12C/5 kW/vertikální polarizace
 • Olomouc – Radíkov - kanál 12D/2 kW/vertikální polarizace
 • Plzeň – Sylván - kanál 12C/1 kW/vertikální polarizace
 • Nový Jičín – Veselý kopec - kanál 12D/1 kW/vertikální polarizace
 • Tasov – Za šibenicí - kanál 12D/300W/vertikální polarizace

Šířené stanice

 • Celoplošné: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus
 • Regionální: ČRo Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Plzeň a ČRo Vysočina
 • Digitální: Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

-mav-