AFP: Pigasse a Křetínský chtějí posílit pozici v Le Monde

středa, 17. července 2019, 12:35 Aktuality, Tisk MediaGuru

Matthieu Pigasse a Daniel Křetínský jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre.

Daniel Křetínský, foto: CMI

Daniel Křetínský, foto: CMI

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník. Agentuře AFP to sdělil Pigassův holding Le Nouveau Monde, v němž český magnát drží zbývajících 49 procent. Transakce, která by měla být dokončena na podzim, ale podle AFP způsobuje napětí mezi zmíněnými investory a dalším klíčovým akcionářem deníku Xavierem Nielem.

Pokud by odkoupili podíl Prisy, která vydává mimo jiné madridský deník El País, získali by Pigasse a Křetínský 46procentní podíl v Le Monde Libre. V současnosti drží 26procentní podíl.

Niel podle týdeníku Le Canard Enchaîné uvedl, že si „nedovede představit, že se Křetínský snaží získat kontrolu za našimi zády". „Považoval bych to za útok na redakci deníku a další akcionáře," dodal podle týdeníku. Agentuře AFP později toto prohlášení potvrdil.

Podíl Prisy v Le Monde Libre činí 20 procent. Společnost ale loni utrpěla těžkou ztrátu ve výši asi 270 milionů eur (zhruba sedm miliard Kč). Podle AFP se zdá, že Prisa je pevně odhodlána se svého podílu v Le Monde Libre zbavit.

Holding Le Nouveau Monde v prohlášení uvedl, že Prisa jej „informovala o svém přání postoupit svůj podíl v Le Monde Libre a za této situace zahájili Le Nouveau Monde a Prisa jednání". Případná transakce má být podle komuniké financována z vlastních prostředků Le Nouveau Monde a kontrola kapitálu ve společnosti by se nezměnila, Pigasse by nadále vlastnil 51 procent a Křetínský 49 procent.

Tandem Pigasse-Křetínský podle AFP ujistil, že „jedná v zájmu skupiny Le Monde Libre a jejích spolupracovníků" a jeho cílem je „stvrdit naprosté respektování vydavatelské i novinářské nezávislosti, zachování rovnováhy a plurality a různorodosti akcionářů".

Podle investigativního serveru Mediapart a Le Canard Enchaîné by plán Křetínského a Pigasse mohl vést ke zhoršení vztahů mezi akcionáři Le Monde.

Deník Libération pak napsal, že dalším „bitevním polem" je situace kolem týdeníku L´Obs. Křetínský a Niel podle listu vedli spor o částku 2,5 milionu eur (64 milionů Kč) určenou na pomoc týdeníku, jehož akcionáři jsou Le Nouveau Monde a Nielsova společnost NJJ Presse. Le Nouveau Monde podle listu otálel se zaplacením poloviny této částky, ale nakonec tak učinil minulý pátek.

Zvýšení kapitálu Pigasse a Křetínského v Le Monde by podle AFP potvrdilo velké ambice českého magnáta ve Francii, který v této zemi množí své investice ve francouzských médiích a průmyslu. To ale budí obavy, dodává agentura.

Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, je od loňska majitelem několika francouzských tiskových periodik. Jsou mezi nimi tituly jako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche. Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH) získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii.

-čtk-