Kobky na pražských náplavkách mají své první nájemce

úterý, 16. července 2019, 11:00 Aktuality, Retail MediaGuru

Na frekventované pražské náplavce se začínají pronajímat rekonstruované kobky.

Vizualizace náplavky na Rašínově nábřeží, zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Vizualizace náplavky na Rašínově nábřeží, zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Pražská náplavka prochází rekonstrukcí kobek na Rašínově a Hořejším nábřeží. V nových prostorách zde vyrostou nové ateliéry a kavárny. První nájemce již Rada hl. m. Prahy schválila, na další kobky výběrová řízení stále pokračují.

Výběrové řízení bylo vyhlášeno 6. dubna letošního roku a celkem bylo odevzdáno 53 nabídek, z nichž komise vybrala první čtyři vítěze. Pro kobky 1 a 2 bude vyhlášeno nové výběrové řízení, jelikož zde byl pouze jeden uchazeč, který se stejným konceptem získal jinou kobku.

Kobku číslo 5 na Rašínově nábřeží bude provozovat Tiskárna na vzduchu, která zde vytvoří inovativní kavárnu s barem. Kobku číslo 12 na Hořejším nábřeží získala společnost Šafy production, jež zde vytvoří ateliér. Zbylé dvě kobky na Hořejším nábřeží budou provozovat fyzické osoby a vznikne zde další kavárna a ateliér s moderní řemeslnou dílnou.

„Hlavním kritériem pro hodnocení předložených návrhů je obsahová kvalita záměru a jeho soulad s celkovou koncepcí pražských náplavek. I proto přihlížíme k tomu, aby se od sebe jednotlivé kobky lišily a pro veřejnost zde vznikly rozdílné prostory, které budou sloužit co nejširší veřejnosti a vybral si zde úplně každý,“ řekl radní pro oblast majetku Jan Chabr.

V rámci letních prázdnin by měly být práce na těchto kobkách dokončeny. V září by následně mělo dojít k předání kobek novým provozovatelům, kteří pak budou moci zahájit samotný provoz.

V souvislosti s revitalizací prostoru náplavek a kobek Rašínova a Hořejšího nábřeží je pro hlavní město důležitá nejen jejich kultivace, ale také nové nastavení programového využití. „Náplavky v metropoli patří mezi nejvýznamnější veřejné prostory a veřejné výběrové řízení na nájemce kobek má zajistit zajímavou, atraktivní a autentickou skladbu provozovatelů. To přispěje nejen ke kvalitě života, ale i posílení hodnot tohoto prostoru pro Pražany a návštěvníky hlavního města,“ doplnil Chabr.

Až na kobky 1 a 2 na Hořejším nábřeží jsou všechny kobky určené k pronajmutí využité. „Kromě vítězů výběrového řízení se do kobek vrátí dosavadní provozovatelé, tedy například Bajkazyl, Avoid Gallery nebo Galerie Nábřeží, zároveň se na Hořejší nábřeží dostane díky výpůjční smlouvě i pobočka městské knihovny zamýšlená jako komunitní kobka se zajímavým obsahem rozšiřujícím běžné služby knihovny,“ popsal kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko z firmy Trade Centre Praha, která pražské náplavky spravuje.

-stk-