Metro doporučilo akcionářům odmítnout Křetínského nabídku

středa, 24. července 2019, 10:35 Aktuality, Retail MediaGuru

Skupině Metro, pod níž patří síť Makro Cash & Carry, přijde nabídka EPGC, za níž stojí Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, podhodnocená.

Zdroj: Makro Cash & Carry

Zdroj: Makro Cash & Carry

Německá maloobchodní skupina Metro, provozující na českém trhu síť Makro Cash & Carry, doporučila akcionářům, aby nepřijímali nabídku na odkup akcií od investiční skupiny EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český miliardář Daniel Křetínský se slovenským investorem Patrikem Tkáčem. Nabídku označila za podhodnocenou. Společnost to oznámila v středečním prohlášení s tím, že ale nevyloučila možnost dalších jednání.

„Považujeme cenu nabídnutou EPGC za nedostatečnou, protože výrazně podhodnocuje Metro, a dokonce i po přezkoumání jejích dalších podmínek doporučujeme našim akcionářům, aby nabídku nepřijali,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Metra Olaf Koch. Dodal, že společnost vítá podporu EPGC při nynější restrukturalizaci a zůstává otevřená dalšímu konstruktivnímu dialogu. Nemá také námitek proti změně struktury akcionářů, napsaly agentury DPA a Reuters.

Společnost EPGC ve svém středečním odpoledním prohlášení uvedla, že důkladně vyhodnotí stanovisko Metro AG k nabídce, kterou předložila. Dodala, že pozitivně uznává obecnou otevřenost managementu skupiny Metro, která se týká výhod převzetí a ochoty pokračovat v dialogu se všemi akcionáři. „EPGC je ale nadále přesvědčena, že nabídková cena pro akcionáře Metro je velmi atraktivní, protože již odráží a předpokládá výrazně zlepšenou provozní a finanční výkonnost prostřednictvím úspěšné transformace společnosti Metro," uvedl v prohlášení mluvčí skupiny Daniel Častvaj.

EPCG na počátku měsíce oficiálně předložila nabídku na převzetí Metra, která ohodnotila celou firmu na 5,8 miliardy eur (148,2 miliardy Kč). Nabídka je ale platná jen za podmínky, že se skupině podaří získat alespoň 67,5 procenta kmenových akcií Metra.

Skupina Metro má ve 26 zemích 771 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150 000 lidí. Firma vlastní také německé hypermarkety Real, které se ale snaží prodat, stejně jako aktivity v Číně. V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.

-čtk-, -mav-