ČT art zařadí cykly Národní divadlo nebo Česká loutka

čtvrtek, 29. srpna 2019, 18:05 Aktuality, TV MediaGuru

Česká televize představila letošní podzimní vysílání své kulturní stanice ČT art.

Ondřej Havelka v pořadu Národní divadlo: Mýtus a realita, foto: ČT

Ondřej Havelka v pořadu Národní divadlo: Mýtus a realita, foto: ČT

K hlavním novinkám ČT art v letošním podzimním vysílání patří nový dokument o Národním divadle nebo cyklus o historii českého loutkářství, kterým provedou bratři Formanovi.

Desetidílný cyklus Národní divadlo: Mýtus a realita bude mít premiéru na ČT art ve středu 11. září. Postupně zmapuje historii Zlaté kapličky od samotné myšlenky na založení až po události ze současnosti. Pořadem režiséra Aleše Kisila provede hudebník a filmař Ondřej Havelka. Na vzniku dokumentu se podílelo i samotné Národní divadlo.

Druhým cyklem, který se v programu premiérově objeví, bude Česká loutka. „Cyklus jsme se pokoušeli formovat tak, aby – přestože vznikal s experty na odborném základě – měl zároveň ambici oslovit široké publikum. Činí to několika cestami. Nejen dramaturgickou volbou jednotlivých témat, která zahrnují také loutku v animovaném filmu či na televizní obrazovce, což je loutka v masovém médiu, ale také volbou průvodců, jimiž jsou bratři Matěj a Petr Formanové, jež jednotlivá témata osobitě komentují,“ říká režisér Pavel Jirásek.

Potřetí se vrátí na televizní obrazovky jazzman Rudy Linka. Tentokrát mezi svými hosty přivítá například kytaristu Michala Pavlíčka, cellistku Terezii Vodička Kovalovou nebo zpěvačku Lenku Dusilovou, která novou řadu otevře.

Týden dárků začne na ČT art v neděli 1. září, v den šestého výročí vysílaní ČT art. Zahájí ho přenos představení Kolaps souboru Losers Cirque Company z Letní Letné.

Diváci v podzimním programu uvidí také koncerty skupin Queen, U2 i Monkey Business. Dokument Stroj jménem Arnold představí kulturistu, filmovou hvězdu a politika Arnolda Schwarzeneggera, vysílání připomene také herce Petera Falka nebo Jacka Nicholsona. V premiéře se více než padesát let po svém vzniku představí ztracený díl Písně pro Rudolfa III., pro který Iva Janžurová letos v létě znovu namluvila svoji postavu. Nebude chybět ani zahajovací koncert České filharmonie.

Kulturní stanice České televize se ohlédne i za festivalem Zlatá Praha, jehož 56. ročník hostí Nová scéna Národního divadla od 25. do 28. září.

Bližší informace o podzimním programu ČT art najdete v souboru, který je ke stažení níže.

-mav-