Placené video má v Evropě do roku 2022 růst dvouciferně

úterý, 27. srpna 2019, 15:30 Internet & Mobil, TV MediaGuru

Příchod nových služeb podpoří růst placeného online videa (SVOD) v Evropě, předpovídá v horizontu do roku 2022 italská konzultační firma.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Studie italské konzultační firmy ITmedia s názvem Video on Demand v Evropě: 2019-2022 - Trůn Netflixu předpovídá, že video na vyžádání (VOD) překoná v roce 2022 na evropském kontinentu hranici 10 miliard euro. Každý rok v průměru naroste dvouciferně, konkrétně o 12 procent. Celkový růst příjmů v období 2018–2022 má být na úrovni čtyř miliard euro.

„Bude to také výsledkem konsolidace prostřednictvím fúzí a akvizic a strategických aliancí, do nichž budou zapojena největší hollywoodská studia jako Disney, Fox, Warner a Universal a dále hlavní telekomunikační operátoři, kabelová a placená televize, což umožní vytvoření datových a obsahových balíčků,“ uvádí se v komentáři ke studii.

Větší podíl na trhu má mít podle prognózy placené video, resp. služby SVOD. Představovat má až 77 % veškerých investic v rámci VOD. Menší díl pak připadá na transakční video na vyžádání (TVOD). Polovinu veškerých příjmů, které plynou do segmentu SVOD, má podle studie získávat Netflix. Ta přitom předpovídá, že růst předplacených video služeb bude dále růst a v roce 2022 má tvořit už 81 % trhu VOD.

Růst SVOD dále podpoří nové služby, které na trh vstoupí v následujících měsících od globálních hráčů Disney a Apple. Celkově se tak investice do obsahu a streamingových služeb zvyšují. Apple je podle dřívějších informací deníku Financial Times odhodlán vynaložit přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na původní pořady a filmy pro svoji plánovanou televizi Apple TV+. Zahájit by měla v horizontu dvou měsíců. Od 12. listopadu pak spustí Disney službu Disney+. Jak nedávno upřesnil, společně se startem na domácím americkém trhu zpřístupní svůj obsah i uživatelům v Kanadě, Nizozemí a o týden později uživatelům na Novém Zélandu a v Austrálii.

Sledování online videa už podle studie v průměru představuje 42 procent času, který uživatelé věnují sledování video obsahu, ale trendy se v jednotlivých zemích liší. Je však zřejmé, že tradiční televizní služby jsou samy o sobě stále více považovány za nedostatečné, protože diváci si stále více zvykají na možnosti využívání služeb OTT.

„Televize bude muset reagovat na tzv. cord-cutting neboli odliv diváků od operátorů placené televize na jiné platformy, jakými jsou VOD služby typu Netflix. Nejvýraznější je u diváků mladší věkové kategorie a televize by měla jít tomuto trendu naproti nabídnutím kvalitního obsahu na vlastních VOD službách,“ popsal Pavel Müller z Atmedia jedno z témat, které v červnu řešila konference Evropské asociace televizní a rádiové reklamy (EGTA). O zkušenost, jak se se situací vypořádat, se na konferenci podělil například Chris Goldson z britské ITV. Za jednu z nejefektivnějších cest považuje spojení se s dalšími televizními hráči a poskytnutí široké nabídky video obsahu. Za tímto účelem vytvořila ITV společně s BBC službu Britbox aktuálně fungující v USA a Kanadě. V domovské Velké Británii by měla být služba spuštěna letos na podzim.

„Je potřeba ale podotknout, že zatímco v některých státech západní a severní Evropy má některou ze SVOD služeb předplaceno i více než 50 procent domácností, v České republice je situace odlišná – z domácností je tu využívá jen několik málo procent. Na základě zkušeností se zahraničím je však na místě očekávat, že i u nás se může číslo v budoucnosti rychle zvýšit, zejména u mladé generace,“ dodává Pavel Müller.

-mav-