Google: Omezit bychom měli i remarketing

úterý, 17. září 2019, 11:00 Internet & Mobil MediaGuru

Mnoho internetových uživatelů si na remarketing stěžuje. Google tak zvažuje, že bude tento druh reklamy regulovat.

Bernd Fauser, ředitel Google Ads Platforms, zdroj: DMEXCO 2019

Bernd Fauser, ředitel Google Ads Platforms, zdroj: DMEXCO 2019

Google, jenž spolu s Facebookem loni absorboval téměř čtvrtinu globálních reklamních výdajů, neustává v rozvoji svých aktivit proti podvodným reklamám. V loňském roce kupříkladu smazal z 28 milionů webových stránek a 1,5 milionů aplikací 2,3 miliardy tzv. špatných reklam, které jednak neodpovídají standardům Koalice pro lepší reklamu, jednak interním regulacím Googlu. K tomu zrušil milion účtů, z nichž tento typ reklamních sdělení pocházel.

„Samozřejmě, že hranice mezi dobrou a špatnou reklamou nejsou vždy jasné. Na jedné straně jsou případy, na kterých se všichni shodneme, jako je snaha zanést malware do vašeho počítače, jindy se jedná o méně jednoznačné záležitosti, například reklamy na kryptoměny,“ popsal na DMEXCO v rozhovoru pro MediaGuru.cz Bernd Fauser, ředitel Google Ads Platforms.

V boji proti podvodným reklamám se Google v prvé řadě řídí již zmíněnými standardy Koalice pro lepší reklamu, mezi jejíž členy patří i Facebook, Microsoft, mediální skupiny (OMG, Publicis nebo Group M) nebo reklamní zadavatelé jako Procter & Gamble nebo Unilever. Jednotlivé firmy se na základě výzkumu, jehož se zúčastnilo na 66 tisíc respondentů z celého světa, rozhodly, že budou blokovat určité reklamní formáty, které mohou internetové uživatele otravovat až do té míry, že je přimějí nainstalovat adblock.

Google na podvodné reklamy navíc uplatňuje i vlastní sérii filtrů, které vycházejí z několika stovek interních regulací, jejichž počet se postupně rozšiřuje. Jen v loňském roce jich bylo přidáno 31. „Po světě neustále vznikají nové byznys modely, na které musíme dokázat velmi rychle reagovat,“ řekl Bernd Fauser. Z tohoto důvodu Google omezil reklamu na kryptoměny, gambling, přeprodej vstupenek nebo v poslední době například na rehabilitační zdravotní centra. „Naším cílem je zakázat ty reklamy, které by mohly lidi poškodit. Zároveň si uvědomujeme, že tím trpí i ti hráči, jejichž reklama podvodná není,“ připustil Fauser s tím, že v tomto případě přichází po plošném zákazu v dané oblasti na řadu certifikace.

I když se například podvodné reklamy na kryptoměny objevovaly většinou ve středoevropském regionu, zákaz byl globální, což platí i pro všechny ostatní případy. „Mnoho publisherů po nás chce lokální podmínky, ale to nejde. Internet je globální fenomén a stejně takové jsou naše produkty i regulace. V tak velkém měřítku nemůžeme dělat výjimky,“ vysvětlil Fauser.

Jak Bernd Fauser přiznal, v rámci Googlu zatím neexistuje žádná regulace pro remarketing – reklamu, jež sleduje internetového uživatele třeba po návštěvě e-shopu, kde si zatím nic neobjednal, a při jeho pohybu na dalších internetových stránkách mu připomíná nabídku obchodu. „Uživatelé si však na tento druh reklamy stěžují, proto bychom se tím měli zabývat. Měli bychom například omezit počet zobrazení,“ řekl Fauser.

„Musíme se dostat do bodu, kdy reklamy přestanou být spamem, kdy přestanou uživatele klamat, ale stanou se pro ně naopak užitečné. A k tomu musí přispět celé odvětví včetně publisherů i reklamních zadavatelů,“ uzavřel Fauser.

-stk-