CME po oznámení převzetí PPF ztratila v Praze 5,4 %

středa, 30. října 2019, 07:25 Aktuality, TV MediaGuru

Akcie mediální společnosti CME v úterý na pražské burze ztratily 5,40 procenta.

Zdroj: CME

Zdroj: CME

Akcie mediální společnosti CME v úterý na pražské burze ztratily 5,40 procenta a obchodování zakončily na 101,60 koruny. Zmírnily tak dopolední pokles, kdy přechodně odepisovaly téměř sedm procent. Důvodem skokového propadu je podle analytiků dorovnání ceny, za kterou se akcie obchodují na americké burze Nasdaq. Tam v pondělí akcie klesaly v reakci na nedělní oznámení prodeje CME investiční skupině PPF. V Praze se v pondělí kvůli svátku neobchodovalo.

PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera bude nakupovat akcie CME od akcionářů za cenu 4,58 USD (105,66 Kč) na akcii. Páteční uzavírací cena se ale nacházela nad touto cenou.

„Důvodem je ohlášený prodej skupině PPF. Vzhledem k pondělnímu státnímu svátku akcie dnes na pražské burze dohánějí pokles, který nastal při pondělní obchodní seanci v USA. Nabízená cena je mírně nižší než páteční uzavírací cena. Nicméně aktuální cenový pokles vnímáme jako přílišný," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Při podobných transakcích bývají takové cenové výkyvy obvyklé. Nicméně očekává, že se cena ustálí mírně pod 4,58 USD, kterou PPF nabídla za vykoupení akcií.

Akviziční cena 4,58 dolaru, která bude vyplacena držitelům kmenových akcií, je pod očekáváním, míní analytik Fio Banky David Brzek. Domnívá se, že cena se v příštích měsících bude držet u hranice 100 Kč a postupně se bude přibližovat akviziční ceně tak, jak se budou naplňovat podmínky převzetí a bude se blížit definitivní termín transakce.

Propad ceny akcií CME je podle analytika České spořitelny Jana Šafránka dán hromadným vybíráním zisků investorů, kteří nechtějí čekat na navrženou výplatu hotovosti 4,58 USD za akcii. Tato částka představuje „strop", nad který by se cena akcie neměla dostat, jelikož v případě schválení transakce akcionáři za své akcie více nedostanou. Očekává že by se cena akcie měla stabilizovat a více se blížit ke 4,58 dolaru za akcii.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal připomněl, že akcie CME v USA za poslední tři roky výrazně posílily. Největší podíl na tom mělo výrazné zlepšování hospodaření a pokles zadlužení. Letos v březnu firma vydala překvapivou zprávu, že zvažuje různé strategické změny, včetně prodeje všech aktiv firmy. Protože trh začal doufat v bohatého majitele, kurz dále posiloval. K tomu se přidaly spekulace, že jím má být skupina PPF. Trh také doufal, že skupina bude kupovat férově a nepoškodí minoritní akcionáře, podotkl Dohnal.

-čtk-