Poslanci se ve čtvrtek nedostali k hlasování o zprávách ČT

čtvrtek, 17. října 2019, 22:10 Aktuality, TV MediaGuru

V Poslanecké sněmovně stále leží několik zpráv o hospodaření a činnosti České televize.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Sněmovna se ve čtvrtek nedostala k hlasování o výročních zprávách o hospodaření a činnosti České televize za rok 2016. Důvodem byl konec jednacího dne. Zatím není jasné, kdy se poslanci ke zprávám vrátí. Ještě by měli projednat zprávy za rok 2017. Poslanci debatou nad zprávami strávili pět hodin. Rozprava začala už dopoledne, odpoledne se věnovali pravidelným ústním interpelacím a po nich se ke zprávám vrátili.

Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy za roky 2016 i 2017 doporučil schválit. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ve čtvrteční sněmovní diskusi zaznívaly lži, polopravdy, manipulace, objevily se na zakázku vyrobené dokumenty, falešná čísla a citace bez kontextu. „Je to důkaz zvyšujícího se politického tlaku, kdy je debata o hospodaření ve skutečnosti jen způsobem, jak Českou televizi zastrašit," uvedl Dvořák pro ČT.

Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly zejména k jejímu hospodaření, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka. Kritici i zastánci se shodovali v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

Předsedové opozičních Starostů a KDU-ČSL Vít Rakušan a Marek Výborný v reakci na čtvrteční jednání oznámili na twitteru, že s pomocí dalších stran chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, kde by se zprávy projednaly. Sociální demokrat Petr Dolínek uvedl na sociální síti, že v pátek ráno navrhne zařadit projednávání zpráv na příští čtvrtek.

Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

Ve Sněmovně jsou ještě zprávy televize za rok 2018. Ještě je ale neprojednal volební výbor.

-čtk-