Business Factory znásobila objem investic na FB a Googlu

úterý, 26. listopadu 2019, 11:40 Internet & Mobil MediaGuru

Přes technologie společnosti Business Factory protékají na Facebook a Google každoročně násobky reklamních investic.

Karel Tlusťák, foto: Business Factory

Karel Tlusťák, foto: Business Factory

Objem prostředků, které globálně protékají přes technologie společnosti Business Factory na internetové platformy Google a Facebook, se za posledních šest let zvýšil na miliardové sumy. Firma nejprve spravovala reklamy na Facebooku, od roku 2016 přidala i Google. Zástupci společnosti zveřejnili informace o vývoji Business Factory na dopoledním setkání s novináři (viz graf níže). Jaké jsou ale konkrétní reklamní investice společností Google a Facebook v Česku, Business Factory neuvádí.

Růstový trend by měl podle výhledů managementu pokračovat i v příštím roce, a to meziročně v řádu desítek procent. Roční obrat Business Factory v České republice pak představuje 250 mil. Kč, firma zaměstnává více než stovku lidí a pracuje pro více než stovku klientů. Reklamní investice spravované Business Factory dosáhnou v roce 2019 hodnoty 750 milionů Kč.

Vývoj reklamních investic, které jdou celosvětově přes platformu ROI Hunter, zdroj: Business Factory

Vývoj reklamních investic, které jdou celosvětově přes platformu ROI Hunter, zdroj: Business Factory

Business Factory očekává pro příští rok pokračující změny poměrů investic do médií. Podle CEO společnosti Jana Pátka by se měly investice do digitálních médií dále zvyšovat, přestože jejich růst už nebude tak strmý jako doposud. Facebook podle informací Business Factory se může vhodně propojovat s televizní reklamou a může navyšovat celkový reach kampaní o pětinu až třetinu.

Firma také očekává zvyšující se cesty k hledání zefektivnění kreativy a další využívání technologií pro práci s daty. Tzv. data-driven kreativita má podle zástupců společnosti prokazovat svoji účinnost – zvyšovat ROI a proklikovost příspěvku. Kreativitu je např. možné propojit s aktuálním počasím, lokací, recenzí produktů aj. a je ji možné přizpůsobovat potřebám klienta. Budoucnost má pak patřit animovaným sdělením. 

V novém roce 2020 chce firma také více pracovat na propojování onlinových a offlinových dat (data o prodejích na kamenných pobočkách, jejich návštěvnost, sociodemografická skladba návštěvníků). Díky dlouhodobému sběru a komparaci takových dat by mohla Business Factory predikovat i roční vývoj výnosů klientů, řekl Karel Tlusťák. Business Factory chce stavět na dlouhodobé spolupráci s klienty, alespoň pětileté.   

Na začátku roku společnost spustila Innovation Lab, jehož cílem má být hledání způsobů, jak nejlépe pracovat s daty. Do projektu investuje jeden milion eur. „Byznys by měl data dávat dohromady a slévat je na jedno místo. Nechceme vytvářet další platformu jako ROI Hunter, ale interní platformu, která bude spolupracovat s různými subjekty a klientům umožnit budovat jejich ‘datový sklad’,” uvedl Tlusťák.

Firma je na trhu od roku 2009. V roce 2013 se pustila do vývoje vlastní technologické reklamní platformy ROI Hunter. V roce 2014 se Business Factory stala jediným oficiálním Facebook Marketing Partnerem ve střední a východní Evropě pro oblast reklamních technologií. Následně v roce 2014 byla firma oceněna statusem klíčového partnera Google Premier Partner. V roce 2015 otevřela kancelář v Praze, po světě má pět poboček. 

-mav-