Češi začínají uvažovat o alkoholu jako o investici

čtvrtek, 14. listopadu 2019, 16:00 Retail Zuzana Erbenová

„Aktuálně v našem regionu pozoruji investiční a sběratelskou horečku,“ říká sommeliér Robert Vaněček k rostoucímu zájmu Čechů o investice do kvalitního alkoholu.

Robert Vaněček se věnuje destilátům devatenáct let, zdroj: Hana Kalvachová, archív Prestige Portfolio

Robert Vaněček se věnuje destilátům devatenáct let, zdroj: Hana Kalvachová, archív Prestige Portfolio

V posledních zhruba pěti letech se investice do alkoholu zhodnocují údajně lépe než do akcií. Ceny kvalitních destilátů se zvedají především díky tomu, že ho ve velkém skupují čínští a celkově asijští milionáři. A pokud ho rovnou vypijí, tak klesající počty lahví zvedají jejich cenu. Někdy může cena dobře zvoleného alkoholu stoupnout za rok i o 30 %.  Určitým milníkem tohoto období byla událost, jež založila v České republice kategorii sběratelských destilátů, a která napadla jednoho večera someliéra Roberta Vaněčka na barové židli v tehdy nově otevřeném hotelu Mandarin Oriental. Byla to dražba Černé Perly, Louis XIII Black Pearl, v roce 2007. „Nicméně dražby, které pořádá výrobce nebo dovozce. jsou u nás unikátní událostí, tato byla zatím jediná oficiální,″ říká Robert Vaněček, sommeliér, který se zaměřuje na kvalitní destiláty. Pátým rokem také vede svůj projekt Prestige Portfolio, který se věnuje sběratelským destilátům.

Za jakou cenu se tehdy edice Černé Perly – Louis XIII Black Pearl vydražila a je to běžné, nebo to byla spíše neobvyklá cena?

Zrovna tato edice od Louis XIII se vydražila, tuším za 360 tisíc korun, kdy standardní cena byla 200 tisíc korun. Dnes není k sehnání za méně než 850 tisíc korun. To je ale extrémní případ a jedná se o jeden ze zlatých grálů investic. Ale například i klasická lahev tohoto koňaku Louis XIII je z mého hlediska zajímavá. Růst je pochopitelně pomalejší, ale neuvěřitelně stabilní.

Do jakých destilátů se podle vás vyplatí investovat nejvíce? 

Aktuálně v našem regionu pozoruji investiční a sběratelskou horečku. Poměrně hodně lidí začíná bavit sbírat různé lahve, které mají rádi, a které chtějí mít ve své sbírce. To je většinou hlavní kritérium. Obvykle se začíná rumem. Mým klientům však doporučuji vždy konzervativní investice, tzn. takové segmenty a značky, které po splasknutí sběratelské bubliny budou stále držet svoji hodnotu a klient nezažije nepříjemné zjištění, že špatně nakoupil. Velmi zjednodušeně se dá říct, že se jedná o segmenty whisky a koňaku.

Dá se sehnat i nějaký kvalitní destilát, u kterého bude cena růst v čase, i mezi českými výrobci? Doporučil byste případnému zájemci nějakou koupi?

Věnuji se jen světové špičce. V České republice sleduji snahy některých výrobců a skupin nadšenců vyrobit destiláty investičního zaměření. Zatím je ale s čistým svědomím nemohu doporučit. Jestli se ale časem dostanou do světové špičky, rád je sám začnu svým klientům nabízet.

Obecně ale v ČR nejsou z historických důvodů v domácích sbírkách žádné zajímavé kusy, alespoň já jsem se s žádným nesetkal.

Robert Vaněček, sommeliér

Jak se vyvíjí cena alkoholu v letech? Když si koupíte nějaký kvalitní alkohol, za jak dlouho by se dal čekat nárůst?

Je to hodně individuální. Moje strategie je konzervativní, cílem je, aby produkt po deseti letech byl minimálně v 50 % růstu. Jedná se také o první termín, kdy doporučuji se na vývoj podívat. Ideální je horizont 15 až 20 let. Dobře vybraná palírna a edice má jistotu zhodnocení.

Trhem s alkoholem/destiláty prý hýbe Čína a Indie. Můžete popsat proč?

Každý týden se v těchto zemích objeví několik nových milionářů. Nejenže chtějí pít to nejlepší, ale také někteří z nich sbírají a investují. A každá vypitá láhev z edice o stovkách kusů se promítá do růstu cen zbývajících.

Setkáváte se i s falzifikáty? 

Určitě, tento problém je všude a každý se s ním může setkat. Konzervativní sběratel se většinou vyhýbá nákupům po internetu. Ideální nákupy jsou nové edice přímo od výrobce, kde lze dohledat a prokázat původ.

Co když mám doma v baru starou lahev kvalitního destilátu... Jak zjistím, zda má nějakou cenu?

Můžete se obrátit na mne nebo na některého z mých kolegů a láhev můžeme prověřit na trhu. Obecně ale v Česku nejsou z historických důvodů v domácích sbírkách žádné zajímavé kusy, alespoň já jsem se s žádným nesetkal. Spíš jsou to standardní lahve z Tuzexu a z cest, které mají spíše nostalgickou hodnotu než zajímavé zhodnocení pro sběratele.

Je třeba věnovat kvalitnímu alkoholu nějakou zvláštní péči, když víno má ležet ideálně v chladu, tak jak je to v tomto případě?

Toto je veliká výhoda sběratelů lihovin. Destilát v lahvi už je tzv. hotový, už nezraje, nestaří se, klient jej nemůže pokazit. Stačí jej uložit na bezpečné místo, kde je ideálně pokojová teplota a také temno. Bezpečno nemyslím jen před případnými zloději, ale například i před dětmi, které občas nějaký ten skvost rodičům vypijí, jak se nejednou stalo.

Robert Vaněček

Kariéra Roberta Vaněčka začala ve společnosti Pepsi, kde několik let zastupoval tuto značku v Praze. Poté odešel z rychloobrátkového segmentu k destilátům a champagne. Dnes se pohybuje v segmentu prémiového alkoholu již devatenáctým rokem. Deset let je členem asociace sommeliérů České republiky. Vedl řadu degustací, zaměřuje se zejména na segment koňaku a whisky. Vede projekt Prestige portfolio, který se věnuje sběratelským destilátům.