Google rozšiřuje dosah nákupních reklam

neděle, 10. listopadu 2019, 09:20 Internet & Mobil MediaGuru

Od prohlížení videí na YouTube to má být k nákupům o něco blíže. Ohrozit postavení Googlu ale bude nově chtít Uber, který plánuje vstup na reklamní trh.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatel videoportálu YouTube a vyhledávače Google se intenzivně chystá na vánoční spotřebitelskou sezonu. Uživatelé se proto musejí připravit na to, že se setkají s větším množstvím inzerce, respektive ji uvidí na nových místech a v nových formátech. To je případ takzvaných nákupních reklam, které chce Alphabet nasadit jak na hlavní stránku YouTube, tak mezi výsledky vyhledávání tamtéž. Objeví se tam pod štítkem „doporučené produkty“. Budou tak představovat nový vizuální prvek na platformě, neboť jde o formát připomínající nákupní katalog. Uživatelé vidí jednotlivé zboží „vysázené“ vedle sebe s krátkým popisem, uvedením ceny a odkazem vedoucím na příslušný internetový obchod.

„Z videa se stal jedním z oblíbených zdrojů inspirace pro vánoční nákupy. Téměř dvě třetiny konzumentů tvrdí, že z něj čerpají nové nápady a tipy. A více než 90 procent z nich uvádí, že pomocí YouTube objevily nové produkty a značky,“ píše na blogu Googlu produktová manažerka Nicky Rettkeová. Ta dále argumentuje, že během posledních dvou let výrazně vzrostl zájem o videa s tematikou „předvánočních nákupů“. Statistiky doby sledování podobného obsahu podle Googlu povyskočily čtyřnásobně.  YouTube ale nepředstavuje jediný kanál, který chce Google osadit větší porcí nákupních reklam. Stejně se chystá upravit i obrázkovou sekci vyhledávače. Oznámené novinky svědčí jednak o účinnosti takzvaných nákupních reklam, jednak o odhodlání Googlu nacházet nová místa pro jejich umístění, uvádí portál Search Engine Land.

Před dvěma týdny navíc Google oznámil také vylepšení ostatních formátů. Reklamy, které se zobrazují u výsledků vyhledávání, mají fungovat v responzivním režimu tak, aby algoritmy z předem nadefinované palety textových popisků vybraly ty pro dané zařízení a uživatele nejefektivnější. Respektive takové, které se na tom kterém displeji zobrazí formálně co možná nejlépe.

V těchto dnech Google rovněž získal kromě blížících se Vánoc další důvod, aby pracoval na průběžném vylepšování svých inzertních formátů. Podle zprávy portálu TechCrunch to vypadá, že v oblasti on-line reklamy přibude konkurence. Na inzertní trh se připravuje vstoupit alternativní přepravní služba Uber, respektive její odnož Uber Eats zaměřená na rozvoz jídla. Ta se nyní zabývá možností, jak co nejlépe vybavit reklamou svou aplikaci. Zájem by o ní mohly mít v první řadě restaurace, aby si vysloužily větší množství objednávek. V této fázi je však firma na podrobnosti skoupá.

TechCrunch nicméně připomíná, že v případě úspěšného startu by mohl Googlu vyrůst ne zcela bezvýznamný soupeř. Argumentuje příběhem Amazonu, který funguje nejen jako internetový obchod, ale stále více i jako reklamní platforma. Podle eMarkerkeru vykáže Amazon za letošní rok zhruba třetinový nárůst tržeb ze search marketingu na americkém trhu, přičemž jejich objem dosáhne 9,85 miliardy dolarů. Tržní podíl Amazonu za takové konstelace dosahuje necelých osmi procent. To je v porovnání s více než sedmdesáti procenty Google stále málo, rychlý vzestup významu Amazonu v digitálu ale naznačuje, že bez průběžných inovací si ani nejzavedenější gigant oboru nemůže pomýšlet na uchování svého postavení.

-riv-