Kávu chtějí Češi nakupovat čerstvou a hlavně pohodlně

sobota, 14. prosince 2019, 08:25 Výzkum, Retail MediaGuru

Mletá káva sice i nadále zůstává v českých končinách nejoblíbenější, postupně však ztrácí své příznivce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V podzimních měsících se zvyšuje konzumace nejoblíbenějšího teplého nápoje – kávy. Popularita této kategorie se projevila v nárůstu meziroční spotřeby. Změny lze používat i v nákupních zvyklostech českých spotřebitelů – mnozí si rádi připlatí za prémiové segmenty a začínají si i více vychutnávat kávu z čerstvě umletých kávových zrn. Rychlý způsob života a pohodlná příprava navíc přispívají ke zvýšenému zájmu o kávové kapsle.

Češi nakoupí v maloobchodě více než 23 tisíc tun kávy.

Podle aktuálních údajů společnosti Nielsen Češi nakoupí v maloobchodě více než 23 tisíc tun kávy. Spotřeba meziročně roste o 3 %, v letošním roce je navíc možné sledovat zvýšenou spotřebu v každém měsíci roku ve srovnání se stejnými měsíci loni. K hlavním obdobím patří listopad – ten loňský byl z hlediska spotřeby vůbec nejsilnějším měsícem za poslední dva roky. Celoroční tržby dosáhly téměř 7,1 miliardy korun, díky čemuž se káva řadí mezi 10 obratově nejvýznamnějších kategorií balených potravin.

Mletá káva zůstává nejoblíbenější, ztrácí však své příznivce

Nejprodávanějším typem zůstává mletá káva. Její celoroční spotřeba přesahuje 11 tisíc tun, což je téměř polovina z celkového objemu prodeje kávy. Toto prvenství je z pohledu posledních let neměnné – stejně tak se nemění široká dostupnost a nejnižší průměrná cena. Meziročně však své postavení výrazně posilují jiné typy káv, a mletá káva tak ztrácí své skalní příznivce. Její spotřeba meziročně klesla o 3 %. Druhým nejoblíbenějším typem je čistá instantní káva. Spotřebovalo se jí více než 5 tisíc tun a její přibližně pětinový podíl zůstává v posledním roce neměnný.

K největším změnám došlo v případě zrnkové kávy. Postupně se mění chutě spotřebitelů i rostoucí poptávka po kvalitě, kterou mají spotřebitelé spojenu s pitím lahodného nápoje připraveného z čerstvě umleté kávy, a to nejen v kavárnách, ale i v prostředí domova. Poprvé zrnková káva překročila v posledním roce hranici tří tisíc tun a předběhla svými celoročními prodeji i kávové speciality (např. typu 3 v 1, cappucino). Zrnková káva se stále skokanem roku v rychlosti růstu: mezi všemi typy kávy dokázala nejrychleji navýšit celkové objemy. Češi ji nakoupili až o 42 % více než loni, což představuje navýšení o téměř 900 tun na celkový roční objem 3 tisíc tun. Rostoucí oblíbenost reflektuje i skutečnost, že za poslední tři roky došlo k navýšení prodeje zrnkové kávy v objemu o více než dvě třetiny. Dopomohly k tomu půlkilogramová, a především kilogramová balení, která se stále častěji objevují v nákupních košících.

Velký potenciál se skrývá mimo zrnkové kávy i v nejmenším, ale velmi výrazně rostoucím segmentu – kapslích.

Velký potenciál se skrývá mimo zrnkové kávy i v nejmenším, ale velmi výrazně rostoucím segmentu – kapslích. Ty sice tvoří aktuálně jen 3 % na celkovém objemu spotřeby, jejich prodej však roste dvojciferným tempem: meziročně až o téměř pětinu i navzdory nejvyšší ceně. V posledních letech se změnily zvyklosti českých spotřebitelů – rychlé tempo života, vyšší příjmy, lepší dostupnost kapslí i preference pohodlí napomáhají růstu tohoto prémiového segmentu. I z hlediska obratu jde o důležitý segment – na celkových tržbách se kapsle podílejí stejným dílem jako zrnková káva. Ročně přinášejí maloobchodníkům 800 milionů korun i díky nejvyšší průměrné ceně mezi všemi typy kávy.

Maloobchodníci by proto měli reflektovat zájem spotřebitelů a podporovat prodej kapslí či zrnkové kávy přímo na prodejní ploše in-store aktivitami. Výrobci pak mohou přispět rozšiřováním portfolia svých produktů.

-stk-