R2B2: Výnosnost reklamních ploch v aukci roste

středa, 4. prosince 2019, 13:35 Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Aukční systém prodeje reklamních ploch na internetu podle informací společnosti R2B2 posiluje. Výnosnost ploch prodávaných v aukci vzrostla v hlavní sezóně o více než 50 %.

Zdroj: R2B2

Zdroj: R2B2

České reklamní pozice zapojené v internetové aukci vynesly v letošním listopadu o 57 % více než v srpnu. Nárůst se u jednotlivých vydavatelů odlišuje, v průměru ale zasáhl jak velké mediální domy, tak menší specializované vydavatele. Uvedla to ve středu společnost R2B2.

Důvodem nárůstu má být především růst průměrné prodejní ceny, svou roli ale hrají také další optimalizace prodeje a výkonu. Díky aukci a napojení do reklamních ekosystémů se růst cen téměř okamžitě zpětně promítá do celého trhu. Vydavatelé na něj mohou reagovat zvýšením nabídky nebo dalšími optimalizacemi. Růstu výnosů pomáhá také prohlubující se prostupnost jednotlivých reklamních technologií.

Jednotková výnosnost internetové reklamní plochy (nebo také rCPM) je metrika, která vyjadřuje, kolik peněz v čase jedna reklamní plocha vydělá. Metrika je průměrována na tisíc zobrazení jedné reklamní pozice. Různé reklamní pozice mají různou hodnotu, a proto se také rCPM u jednotlivých pozic a vydavatelů liší.

„Výnosnost reklamních pozic je vyhodnocována na denní bázi. Stejně tak se na denní bázi prioritizují optimalizační opatření, vždy se ale hledí také na dlouhodobější efekt,” popisuje praktické využití metriky rCPM Martin Mohl, Yield Manager ze společnosti R2B2. „Aktuální měření ukazují, že první dny v prosinci vzrostla průměrná výnosnost dokonce o 70%,” doplňuje Mohl.

-mav-