Mladá fronta uhradila pohledávku, chce zastavit insolvenci

úterý, 21. ledna 2020, 11:05 Aktuality, Tisk MediaGuru

Přestože Mladá fronta považuje pohledávku ve výši 4,5 mil. Kč za smyšlenou, uhradila ji proto, aby soud zrušil návrh na insolvenci.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Vydavatelství Mladá fronta uhradilo pohledávku včetně úroků společnosti Bazcom, přestože tuto pohledávku považuje za smyšlenou. Důvodem je snaha Mladé fronty zastavit insolvenční řízení, které společně s právníky vnímá jako bezdůvodné.

„Smyšlenou pohledávku společnosti Bazcom ve výši zhruba čtyři a půl milionu korun nadále neuznáváme a peníze budeme soudně vymáhat zpět. V tuto chvíli je však zaplacení údajného dluhu jediná možnost, jak urychleně ukončit insolvenční řízení, které nás významně poškozuje,“ vysvětlil generální ředitel Mladé fronty Jan Mašek.

Ten zároveň dodal, že Mladá fronta nebyla k uhrazení tohoto údajného dluhu věřitelem nikdy vyzvána, ani jí nebylo sděleno číslo účtu, na který má částku poslat. „Domníváme se, že údajný věřitel nesdělil bankovní údaje pro úhradu této vymyšlené pohledávky úmyslně, aby pohledávka nemohla být zaplacena. Peníze jsme proto poslali na účet společnosti Bazcom, a. s., který je registrovaný v Registru plátců DPH u finančního úřadu, a Bazcom jsme o tom informovali zprávou do datové schránky,“ doplnil Mašek.

„Vzhledem k tomu, že společnost Bazcom, a. s., byla jediným věřitelem, který přihlásil svou pohledávku do tohoto insolvenčního řízení, a tato pohledávka je nyní prokazatelně uhrazena, vyzvali jsme soud, aby insolvenční návrh odmítl,“ uvedl Tomáš Sokol, jehož advokátní kancelář společnost Mladá fronta zastupuje v tomto řízení. Tomáš Sokol dále řekl, že od 27. listopadu 2019, kdy soud zahájil insolvenční řízení a vyzval věřitele, aby přihlásili svoje pohledávky, se žádný věřitel dosud nepřihlásil. „To jen potvrzuje tvrzení společnosti Mladá fronta, že není v úpadku, což doložila mimo jiné výpisy z účtů, seznamy majetku i dalšími doklady. Z těchto podkladů jednoznačně plyne, že společnost Mladá fronta je schopna veškeré své závazky splácet,“ upřesnil Sokol, podle kterého mělo být insolvenční řízení již dávno ukončeno a který postup soudu hodnotí jako velmi nestandardní.

„Ekonomická situace Mladé fronty se vyvíjí jednoznačně pozitivně a rozpočet pro letošní rok předpokládá, že skončíme v mírném zisku, což je mezi českými vydavatelskými domy výjimečný úspěch. Návrh na insolvenci je tedy absolutně neopodstatněný a považujeme ho za prostředek nečistého obchodního boje. Budeme se proto domáhat nejen vrácení zaplaceného, byť neuznaného dluhu, ale také náhrady škod, které nám tato insolvence způsobila,“ popsal další zamýšlené kroky Jan Mašek. Cílem zmanipulované insolvence má být podle jeho slov poškození vydavatelství Mladá fronta. „Doufám, že proti viníkům co nejdříve zasáhnou orgány činné v trestním řízení,“ uzavřel.

Návrh na insolvenci MF byl podán společností Bazcom loni v listopadu. Návrh na insolvenci je podle dřívějších informací Hospodářských novin dalším krokem ve válce podnikatelů Františka Savova (majitele Mladé fronty) a zbrojařské rodiny Strnadů, kterým patří skupina Czechoslovak Group.

-mav-