Reklamní tržby Facebooku se loni zvýšily o víc než čtvrtinu

čtvrtek, 30. ledna 2020, 00:10 Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Reklamní výnosy největší světové sociální sítě se v roce 2019 meziročně zvýšily o 27 procent a celkově dosáhly téměř 70 mld. USD.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Americká internetová společnost Facebook ve čtvrtém čtvrtletí 2019 zvýšila zisk meziročně o sedm procent na 7,35 miliardy dolarů (zhruba 169 miliard Kč). Výsledky překonaly očekávání analytiků. Akcie společnosti nicméně po jejich zveřejnění oslabovaly kvůli obavám ze stoupajících nákladů.

Zisk na akcii vzrostl na 2,56 dolaru z 2,38 dolaru před rokem a tržby, tažené reklamními příjmy, se zvýšily o čtvrtinu na 21,1 miliardy USD. 

Facebook těžil z růstu počtu uživatelů a příjmů z reklamy, které tvoří klíčovou část jeho tržeb. Firmě se daří zlepšovat hospodářské výsledky navzdory pokračující kritice jejích praktik, například při nakládání s osobními údaji uživatelů.

Počet denních aktivních uživatelů se ve srovnání s posledním čtvrtletím zvýšil o devět procent na 1,657 mld. uživatelů (+134 mil.). Rostl také počet měsíčních aktivních uživatelů, a to o osm procent na 2,498 mld. (+178 mil.). Růst se týkal všech světových regionů.

Vývoj počtu denních aktivních uživatelů, zdroj: Facebook

Vývoj počtu denních aktivních uživatelů, zdroj: Facebook

Vývoj výnosů Facebooku, zdroj: Facebook

Vývoj výnosů Facebooku, zdroj: Facebook

Za celý rok 2019 zisk Facebooku klesl o 16 % na 22,112 mld. USD. Reklamní tržby se ale v loňském roce zvýšily o 27 % a dosáhly 69,7 mld. USD.

„Tato firma prokazuje, že dokáže odolat pokračující kritice svých praktik a stále dosahovat růstu tržeb i počtu uživatelů," uvedla analytička Debra Williamsonová ze společnosti eMarketer. Náklady firmy Facebook se nicméně ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 34 procent na 12,22 miliardy dolarů, tedy výrazněji, než se očekávalo.

Facebook provozuje kromě největší internetové sociální sítě na světě také aplikace WhatsApp, Instagram a Messenger. Alespoň jednu z jeho služeb denně využívá zhruba 2,26 miliardy lidí, napsala agentura AP.

-čtk, -mav-