Cenu Ferdinanda Peroutky získal Ondřej Štindl z Echa

středa, 5. února 2020, 18:20 Aktuality, Tisk MediaGuru

Novinářská Cena Ferdinanda Peroutky za rok 2019 byla udělena komentátorovi Echo24.cz a Týdeníku Echo Ondřeji Štindlovi.

Ondřej Štindl, foto: Echo Media

Ondřej Štindl, foto: Echo Media

Společnost Ferdinanda Peroutky udělila ve středu 5. února po pětadvacáté novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2019. V Centru současného umění DOX ji v roce 125. výročí Peroutkova narození převzal Ondřej Štindl.

Ondřej Štindl je publicista, spisovatel a filmový scenárista. Hned po listopadu 1989, ještě během studií na Pedagogické fakultě UK, spoluzakládal Radio 1, původně Radio Stalin, kde dodnes vysílá. Jako novinář začínal v Revolver Revue; působil v Lidových novinách, české sekci BBC či časopise Týden; nyní je komentátorem serveru Echo24 a Týdeníku Echo. Dvakrát získal cenu Český lev - v roce 2017 za scénář k seriálu Svět pod hlavou a v roce 2010 za scénář k filmu Pouta. V roce 2012 vydal v nakladatelství Argo svůj románový debut „Mondschein“; pozornost čtenářů i kritiků si získal i jeho druhý román „K hranici“. Letos na jaře vyjde Štindlova třetí próza „Až se ti zatočí hlava“.

„Ondřej Štindl je renomovaný komentátor s širokým tematickým záběrem, vzdělaný, s příjemným nadhledem ironickým i sebeironizujícím, s osobitým vyjadřováním. O to všechno je dnes značná nouze,“ vyzdvihuje u Štindla autorka laudatia Libuše Koubská.

„Jsem moc rád, že tentokrát volba padla na novináře, který se přes dvacet let věnuje kultuře a psaní o ní. Je to nakonec právě vždy kultura, co nás jako společenství odlišuje, náš jazyk, naše umění ve všech podobách. Cenu Ferdinanda Peroutky bereme jako jakousi nápovědu pro společnost, čeho by si měla všímat, co možná neřešíme denně, ale je to podstatné. A tak po té, co jsme v minulých letech upozornili jejím udělením několikrát na významnou práci investigativních žurnalistů, tenkrát jsme akcentovali právě zcela zásadní, a v českých médiích dnes bohužel dost okrajové téma kultury,“ vysvětluje předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí jeho narození (6. února 1895).

-mav-