Facebook umožňuje mazat historii aktivit mimo síť

sobota, 8. února 2020, 08:35 Internet & Mobil MediaGuru

Nový nástroj má přinést uživatelům možnost kontroly nad jejich údaji, které má Facebook k dispozici díky aktivitám uživatelů mimo tuto sociální síť.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Největší sociální síť Facebook spustila na konci ledna nový nástroj, díky kterému si mohou uživatelé zobrazit a následně vymazat informace o aktivitě od firem a organizací, které navštěvují mimo Facebook. Jde o nástroj Off Facebook Activity.

Na spuštění nástroje pracoval Facebook téměř dva roky. Po známé kauze Cambridge Analytica (firma získala data desítek miliónů uživatelů Facebooku a využila je v rámci volebních kampaní v několika zemích) představil Mark Zuckerberg na konferenci F8 v květnu 2018 nástroj Clear History. Prvotní testování bylo spuštěno v srpnu 2019 ve třech vybraných zemích – v Irsku, Jižní Koreji a ve Španělsku. Po úspěšném testování mají teď tuto funkci dostupnou všichni uživatelé Facebooku.

Služba Off Facebook Activity přináší uživatelům možnosti zobrazit si informace o svých mimofacebookových aktivitách, které firmy s Facebookem sdílí a zároveň vymazat si tuto mimofacebookovou historii. Facebook také v nové službě umožňuje uživatelům stáhnout si podrobnosti o své aktivitě mimo Facebook a rovněž i spravovat budoucí aktivity.

Aktivita mimo Facebook zahrnuje informace, které firmy sbírají nejčastěji pomocí Pixel nebo SDK kódu implementovaného na webu či v aplikaci. To například může být návštěva webu nebo přihlášení se do aplikace přes Facebook. Pokud například uživatelé navštívili weby o cestování, můžou se jim zobrazovat reklamy na hotely či letenky. Pokud si nedávno koupili sportovní oblečení, můžou se jim zobrazovat události ohledně fitness lekcí. Více informací je možné najít v nápovědě Facebooku.

Nástroj pro spravování mimofacebookové aktivity je možné najít v nastavení účtu.

Pokud se uživatelé rozhodnou vymazat si svou mimofacebookovou historii, nelze vyloučit, že budou odhlášeni z aplikací, do kterých se přihlašují pomocí facebookového účtu. Facebook ale vysvětlil, že vymazání historie neznamená, že se uživatelům přestanou zobrazovat reklamy nebo že se sníží množství doručované reklamy na zdi uživatelů. Tento krok znamená pouze snížení relevantnosti zobrazovaní reklam konkrétnímu uživateli. Na druhou stranu, z pohledu zadavatele reklamy, to může ovlivnit efektivitu cílení reklamních sdělení.

Autorka textu: Martina Karkošová, Digital Performance Group Head, Omnicom Media Group