Kreativci založili spolek Nelež, je proti reklamě na dezinfo webech

středa, 12. února 2020, 13:30 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Nově vzniklý spolek Nelež upozorňuje zadavatele na škodlivost jejich reklamy na dezinformačních webech.

Zakladatelé spolku Nelež, zdroj: Nelež

Zakladatelé spolku Nelež, zdroj: Nelež

Dlouholetí zástupci reklamní branže společně se společností Semantic Visons, analyzující mediální obsahy, založili spolek Nelež.  Jeho cílem je odstřihnout manipulativní weby od peněz z reklamy. Roman Číhalík, Bob Kartous, František Vrabel, Petr Vlasák, Richard Stiebitz, Ivan Manolov a Pavel Sobek chtějí postupně přesvědčovat firmy, aby svou reklamu neumísťovaly na dezinformační weby. 

„Jsme profesionálové, kteří se dlouhodobě zabývají komunikací, pracují s daty nebo se věnují médiím, a kterým není jedno, že se tu masivně šíří dezinformace a lži,” přibližuje činnost spolku jeho předseda Roman Číhalík. „Jsme připraveni obětovat svůj volný čas a využít své odborné zkušenosti a kreativitu v boji proti záměrně šířeným dezinformacím. Naše aktivita není politická a pracujeme bez nároku na honorář,” dodává.

Spolek se zaměřuje na dlouhodobé a systematické fungování konkrétního média. S datovou analýzou mu pomáhá firma Semantic Visions. Zároveň nabízí pomoc všem značkám a firmám, které se chtějí na mediálním trhu chovat zodpovědně. Na zadavatele se obrátili s výzvou (viz níže), aby se s dezinformačními weby nespojovali. Výzvu už podpořily společnosti T-Mobile, Komerční banka, HBO a Česká spořitelna.  

Firmy podle názoru zakladatelů ani kolikrát nevědí, že se jejich reklama objevuje na dezinformačních webech. Spolek se tak zaměřuje na monitoring webů a jejich inzerce a firmy na výskyt jejich reklamy na těchto webech upozorňuje. „Řada klientů, se kterými jednáme, po nás chce nějaké doporučení, poptávka je relativně velká. Pro nás je prioritní téma otevřít,“ uvedli ve středu na setkání s novináři. Jedním z cílů spolku je, aby firmy pochopily, že dezinformace spadají do oblasti společenské odpovědnosti. „Cílem dezinformačních webů je rozložit demokracii, aktivně se podílejí na destrukci demokracie a nefungují jako hlídací psi," vysvětlili, proč by se značky měly dezinformačním webům vyhnout.

Zakladatelé spolku také uvedli, že podle výzkumu pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ), že 61 % lidí netuší, zda čerpá informace z dezinformačních webů. „Informovanost návštěvníků je tristní, nedokáží rozeznat hranice, kde se pohybují," uvedli dále zakladatelé spolku Nelež. Návštěvnost dezinformačních webů má představovat 12 % populace, tj. 800 tisíc lidí. Nejde přitom o čtenáře, kteří jsou na okraji společnosti, jde o čtenáře z různých částí republiky se středoškolským vzděláním, aktivní, se středními příjmy a v produktivním věku. 

Reklama na dezinformačních webech, zdroj: Nelež

Reklama na dezinformačních webech, zdroj: Nelež

Inzerentům se zároveň spolek snaží vysvětlit, že vynecháním dezinformačních webů ze svého mediaplánu si neuškodí. Argumentují tím, že aukční online nákup reklamy dokáže požadovaného uživatele oslovit na jiných webech. „V programatické reklamě se necílí na zdroj, ale na uživatele. Programatik tak může poslat reklamu jinam," uvedli. Právě v programatiku vidí jedinou účinnou cestu, jak omezit reklamní financování dezinformačních webů. Na černé listině spolku je aktuálně asi dvacítka webů, podle místopředsedy spolku Boba Kartouse však seznam není uzavřený.

Na podporu svých aktivit připravuje spolek kampaň, kterou spustí v první polovině března. Zamýšlí rovněž dále prohlubovat debatu se značkami na téma společenské odpovědnosti. Značkám chce také doporučit zařadit konkrétní weby na „black list“, který budou respektovat jejich mediální agentury při adresných i anonymních mikroaukcích internetové reklamy.

Nejede o jedinou aktivitu směřovanou na poli reklamy proti dezinformačním webům. Profesní asociace AKA, která také se spolkem Nelež spolupracuje, oznámila před koncem loňského roku, že bude apelovat na zadavatele, aby neinzerovali na dezinformačních webech. Na začátku letošního roku pak uvedla reklamní platforma Sklik od Seznam.cz, že reklamu nezobrazuje na dezinformačních webech.

Veřejná výzva spolku Nelež

odpovědným firmám a reklamním inzerentům

Spolek NELEŽ vyzývá inzerenty, aby chránili dobrou pověst svých značek tím, že zamezí jejich spojování s dezinformačními weby, které často nevědomky krmí svými reklamními rozpočty.

Obsahy dezinformačních webů v ČR jsou plné nenávistných narativů, lží a smyšlenek. Tato situace nás donutila neležet a obrátit se na vás – majitele, ředitele a další zástupce subjektů inzerujících v online prostoru. Prosíme, nekrmte svými rozpočty dezinformační scénu a weby. Zisky z vaší inzerce nesmí sloužit k budování příkopů mezi lidmi a šíření zjevně nepravdivých zpráv.

Spoléháme na vaši pomoc v našem boji za zachování čistého, pravdivého a věrohodného mediálního prostoru. Budeme rádi, když se přidáte k naší výzvě a pomůžete nám jej kultivovat a zbavit lží a nenávisti.

Rádi se s vámi v případě vašeho zájmu spojíme, abychom vám pomohli vyhnout se webům, které byly odborníky na internetovou analytiku objektivně vyhodnoceny jako dezinformační.

Také vám představíme mechaniku, podle které tyto weby určujeme, ukážeme vám příklady dezinformačních zpráv i narativů a pomůžeme vám se jim vyhnout.

Spolek Nelež

Roman Čihalík, předseda spolku

  • Reklamní kariéru začínal v Leo Burnett, později prošel agenturami Kaspen/Jung von Matt, Mark/BBDO a VCCP. Další roky strávil v digitálních agenturách Nydrle a Zaraguza. Nyní spoluvede kreativní oddělení v nejstarší ryze české agentuře Comtech_CAN.

Bob Kartous, místopředseda spolku

  • Spolupracuje s organizací EDUin, Vysokou školou ekonomie a managementu, Aspen Institute Central Europe a s centrem současného umění DOX. Je mluvčím Českých elfů, skupiny bojující proti dezinformacím v českém kyberprostoru. Také je editorem kritického deníku Britské listy.

František Vrábel, místopředseda spolku

  • Šéfuje firmě Semantic Visions, která denně zpracovává milion článků ze 600 tisíc zdrojů – to dělá celých devadesát procent veškerého mediálního obsahu na internetu. Jeho týmu se mimo jiné podařilo vyvrátit tvrzení, že ruská propaganda neexistuje.

Petr Vlasák, člen spolku

  • Pracoval jako marketér v Unileveru na značce Algida. Později byl textařem v agenturách Grey, Saatchi & Saatchi a DDB. Nyní je jedním z kreativních ředitelů v české agentuře Comtech_CAN.

Richard Stiebitz, člen spolku

  • Od roku 1992 si jako kreativec, později jako Creative Director, prošel mnoha nadnárodními agenturami, např. MARK/BDO, Young&Rubicam, Saatchi&Saatchi nebo DDB. Do roku 2018 se podílel na vedení firmy Wunderman z pozice Chief Creative Officer.

Petr Sobek, člen spolku

  • Textař, idea maker, Freelance Creative Director. Mezi roky 2005 – 2015 prošel prestižními agenturami Mark BBDO, Domino BBDO Riga, Havas a MADE BY VACULIK. Od roku 2016 pracuje jako nezávislý profesionál na komunikačních kampaních.

Ivan Manolov, člen spolku

  • Muzikant, hudební skladatel a textař. Vystřídal mnoho hudebních žánrů, hrál se skupinami Progres 2, Drunk President, Burma Jones, Děti kapitána Morgana a DG 307, v současné době spolupracuje s Evou Turnovou. V minulosti podnikal, pracoval pro mnoho reklamních agentur jako copywriter a idea maker.

Kateřina Hobrlandová, ředitelka komunikace

  • V reklamě začínala jako TV produkční a producentka. V současnosti působí ve výboru Art Directors Clubu, kde se produkčně a organizačně věnuje lokální soutěži kreativity ADC Creative Awards. Angažuje se ve vzdělávání v oblasti kreativních procesů v komerční komunikaci.

-mav-