Mapy od Googlu mají 15 let, nasnímaly Národní muzeum

čtvrtek, 6. února 2020, 13:40 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Česká pobočka firmy Google totiž k příležitosti 15. výročí vzniku své služby Mapy Google zdokumentovala pomocí technologie Street View interiéry Národního muzea.

Zdroj: Google ČR

Zdroj: Google ČR

U příležitosti oslav 15. výročí spuštění Map Google nasnímala firma v Česku prostory zrekonstruovaného Národního muzea pro službu Street View. Uživatelé si tak mohou online projít vybrané prostory a prohlédnout si místa, která už brzy zaplní exponáty a vitríny. Nahlédnout mohou i do míst, která jsou zatím veřejnosti nepřístupná.

Virtuální návštěvníci Národního muzea si mohou mj. podívat pod zachovalou kostrou samice plejtváka myšoka, kterou roku 1885 vyvrhlo moře na norské pobřeží, a jež se o osm let později stala součástí stálé expozice Národního muzea. Ve Street View už lze prohlížet také detailně zachycené busty a sochy významných osobností českých dějin vystavených v Panteonu Národního muzea. Některé části Historické budovy Národního muzea navíc byly pro technologii Street View nasnímány v noci, virtuální návštěvníci tak mohou zjistit, jak vypadá Muzeum po soumraku.

Nasnímané prostory Národního muzea ve Street View Atrium

Mapy Googlu zahájily v roce 2005, dnes je využívá každý měsíc více než jedna miliarda aktivních uživatelů. Uživatelé najedou podle map každý den přes jednu miliardu kilometrů. Prostřednictvím funkce Street View je zmapováno už více než 16 milionů km městských center, památek nebo i interiérů světových kulturních institucí.

Funkce Street View je v současné době dostupná ve více než 80 zemích světa. Uživatelé si díky ní mohou prohlížet 360stupňové snímky ulic různých měst, ale i přírodních a kulturních památek. V rámci Česka jsou tak virtuálně zpřístupněny mimo jiné všechny české památky UNESCO, řada hradů a zámků i přírodních scenérií, ale i trasa Jizerské 50, dnes již zrekonstruovaný byt Jaroslava Foglara v původním stavu nebo Muzeum Járy Cimrmana v Jizerských horách.

Mezi nejnavštěvovanější místa na Street View v rámci České republiky patří zahrady Pražského hradu, historické město Český Krumlov nebo třeba centrum Prahy. V České republice je Street View dostupné od roku 2009 a pravidelně prochází aktualizací.

-mav-